Dlaczego niektóre osoby ciągle zakochują się bez wzajemności? POZNAJ ODPOWIEDŹ! Na to pytanie odpowiedział specjalista, seksuolog i psychoterapeuta prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
Według sekuologa Zbigniewa Lwa-Starowicza próby interpretacji miłości nieodwzajemnionej podejmowano już w psychoanalizie. Freudyści doszukiwali się w niej nierozwiązanych problemów dziecięcych. Według nich obiekt nieodwzajemnionej miłości stawał się archetypem matki lub ojca, a relacja nabierała często cech kazirodczych.
Dlaczego niektóre osoby ciągle zakochują się bez wzajemności?
Nie ma jednego typu miłości nieodwzajemnionej. U podstaw jej występowania leży najprostszy i najbardziej banalny fakt: nikogo nie można zmusić do miłości. Jeżeli skieruje się swoje uczucia pod zły adres, nie ma co liczyć na wzajemność – fascynacja jest jednostronna. Obiekt miłości jest postrzegany wtedy jako ideał, jako „typ typów”. Osobie zakochanej niełatwo jest pogodzić się z obojętnością wybranego obiektu, co jest niesłychanie trudne, ponieważ miłość nie jest uczuciem, którym można racjonalnie sterować – wyznał w książce pt. „O miłości” Zbigniew Lew-Starowicz.
Zobacz: Kobiety pragną ZYSKU a mężczyźni…
Często w grupie zakochanych bez wzajemności znaleźć można nastolatków, u których nagle rozwijają się gwałtowne fascynacje osobami uznanymi za atrakcyjne. Młodzi zakochują się wówczas w swoich idolach, nauczycielach, korepetytorach itp.
Co z kobietami, które zakochują się bez wzajemności?
U kobiet może być jeszcze ciekawiej. Zdarza się tak, że niektóre z nich, mając świadomość swoich deficytów, będąc przeciętną czy mało atrakcyjną kobietą, zawierają związki na „miarę swoich możliwości”. Ale ich marzenia o „prawdziwym spełnionym życiu” nadal żyją. Dlatego miłość rozkwita do osoby z marzeń: wyobrażonego obiektu, do którego można wzdychać i z którym prowadzi się „drugie życie- przyznaje specjalista.
Sprawdź też: Czy gotowanie wody w czajniku dwa razy jest toksyczne?
Zdjęcie: Instagram