Dlaczego Nowy Rok zaczynamy 1 stycznia? Ta tradycja ma już tysiące lat

Są takie rzeczy, które przyjmujemy za pewnik. Zapewne jedną z nich jest to, że Nowy Rok zaczynami 1 stycznia i że 1 stycznia mamy często kaca. To prawdy stare i uznane. Ale może jednak kiedyś zastanawialiście się dlaczego Nowy Rok zaczyna się 1 stycznia a nie np. 1 września, 1 marca lub w jakimkolwiek innym miesiącu? 

Skąd wzięła się tradycja, że Nowy Rok zaczyna się od 1 stycznia? Okazuje się, że jest ona naprawdę stara, choć niektóre kultury do dzisiaj wykorzystują zupełnie inne daty. Oto historia naszego kalendarza!

 

Zwyczaj rozpoczynania roku 1 stycznia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Wiąże się to ze świętem boga Janusa, boga bram, drzwi i początków. Stąd też w niektórych językach styczeń nazywany jest od jego imienia, np. angielski January, czy niemiecki Januar. 

 

Nie zawsze jednak tak było. Wcześniej Rzymianie początek roku obchodzili 1 marca, stąd też w wielu językach europejskich miesiące wrzesień, październik, listopad i grudzień odwołują się w swych nazwach do liczb 7, 8, 9 i 10! (łacińskie liczebniki septemoctonovemdecem – np. September, October, November, December). Według tej datacji były bowiem nie 9, 10, 11 i 12 miesiącem roku, a właśnie 7, 8, 9 i 10.

 

ZOBACZ TEŻ: W czasie egzaminu na prawo jazdy zabiła egzaminatora. Jest akt oskarżenia

 

Zmiana marca na styczeń została wprowadzona z powodu rzymskiej przezorności i zapobiegliwości. Chodziło o to aby konsulowie wybierani wraz z nowym rokiem zdążyli objąć urząd przed rozpoczęciem zwyczajowego „sezonu wojennego”, który przypadał na wiosnę i lato.

 

Prawosławni, ze względu na to, że używają wciąż kalendarza juliańskiego nowy rok obchodzą w nocy z 13/14 stycznia naszego kalendarza (czyli gregoriańskiego). Bawią się wówczas na tzw. małankach.

 

Kultury Azji południowo-wschodniej  związane z buddyzmem mahajana obchodzą nowy rok po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Inne odłamy buddyzmu ustaliły sobie sztywną datę na 13 kwietnia.

 

Chińczycy zgodnie ze swoim kalendarzem obchodzą nowy Rok w 2 lub 3 nów po przesileniu zimowym. Podobnie rzecz się ma w Wietnamie. W Korei nowy rok również jest świętem ruchomym, zależnym od tamtejszego kalendarza księżycowo-solarnego. Irańczycy rozpoczynają nowy rok w dniu równonocy wiosennej.

 

W praktyce jednak nasz zglobalizowany świat wspólnie z naszą cywilizacją świętuje nadejście nowego roku właśnie dzisiaj. Dlatego wszystkim od Władywostoku po Los Angeles życzymy Szczęśliwego Nowego Roku!

Komentarze