Do 100 tys. złotych odszkodowania! Chodzi o COVID-19.

Powołanie Funduszu kompensacyjnego jest już na ostatniej prostej. Będzie on przeznaczony dla osób, które ucierpią w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Nawet 100 tysięcy złotych odszkodowania dla osób, które ucierpią w wyniku niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szef resortu zdrowia zdradził, jakie warunki trzeba będzie spełnić aby je otrzymać.

Fundusz kompensacyjny będzie gwarantował wypłacenie odszkodowań w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł. Ich wysokość będzie zależała od ilości dni hospitalizacji. Środki będą pochodziły ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

– Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni – to jest jeden bardzo ważny warunek – lub, podkreślam „lub”, a nie „i” osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił, że odsetek osób, które doświadczyły poważnych powikłań po szczepieniu jest bardzo niewielki. Dotąd zaledwie jedna na 250 tys. osób potencjalnie kwalifikowała się na otrzymanie środków z funduszu kompensacyjnego.

– Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (…) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega – dodał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.Komentarze