DOPŁATA do zakupu samochodu! Można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy.

zakupu

Wiemy jak uzyskać dopłatę do zakupu samochodu. Można dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W Polsce, na drogach można spotkać aktualnie ok. 5000 samochodów elektrycznych. Już niedługo liczba ta może zdecydowanie wzrosnąć. Dlaczego? Mianowicie poprzez zaplanowane przez rząd dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. 28 listopada zeszłego roku w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Transportu. Środki pieniężne będą pochodziły z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

 

ZOBACZ TAKŻE: ZAKAZ handlu na stacjach benzynowych – przekazano oficjalne informacje.

 

Jak się okazuje, urzędnicy w swoim rozporządzeniu nie uwzględnili, że każda osoba otrzymująca dotację musiałaby odprowadzić podatek dochodowy od 18 do 32% dopłaty od państwa. Wówczas dopłata zmniejszyłaby się a NFOŚiGW byłby zobowiązany do wystawienia tym, którzy ją otrzymali PIT-ów. W tej chwili rząd pracuje nad ustawą dzięki której z podatku dochodowego od odpłat do samochodów elektrycznych będą zwolnione osoby fizyczne. Dopłata może wynosić maksymalnie 37500 zł brutto a kwota auta objętego dopłatą nie może przekroczyć 125 000 zł brutto.

 

Które samochody elektryczne spełniają rządowe kryteria dofinansowania w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu? Oto kilka z nich:

  • Elektryczny Opel Corsa-e Edition kosztuje 124 490 zł. Przy uwzględnieniu 30 procentowej rządowej dotacji cena spada o 37 347 zł czyli kierowca zapłaci 87 143 zł.
  • Elektryczny Peugeot e-208 w wersji Active to wydatek 124 900 zł, więc także spełnia kryteria dofinansowania. Po uwzględnieniu 30 proc. wsparcia model powinien kosztować 87 430 zł to o 37 470 zł mniej niż pierwotnie.
  • Volkswagen e-up! kosztuje od 96 290 zł. Po uwzględnieniu 30 proc. rządowego wsparcia model będzie ostatecznie kosztować 67 403 zł, to o 28 887 zł mniej niż pierwotnie.

 

Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby uzyskać dopłatę klient musi spełnić kilka niezbędnych warunków. Kierowcy muszą kupić samochód za gotówkę lub w kredycie. Auta wzięte w leasing ani wynajęte długoterminowo nie będą objęte dofinansowaniem. Samochód musi być nowy. Po zakupie należy wysłać wypełniony i wydrukowany wniosek o dofinansowanie pocztą do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek powinien wkrótce pojawić się na oficjalnej stronie funduszu.

 

fot. pexels,

źródło: auto.dziennikKomentarze