Dostałeś Alert RCB? Sprawdź, co powinieneś zrobić PRZED nadejściem burzy!

Alert RCB to powiadomienie wysyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB przesyła informacje między innymi na temat aktualnych regulacji dotyczących koronawirusa, wysyła także alerty pogodowe.

W ostatnich dniach wiele osób otrzymało Alert RCB  dotyczący burz i nawałnic. W części regionów prognozy się nie sprawdziły i burza przeszła bokiem, jednak nie powinniśmy lekceważyć tych powiadomień. Przemawiają za tym chociażby zdarzenia z Poznania czy Warszawy, gdzie nastąpiły gwałtowne burze i ulewy.

 

pixabay

 

Jeśli otrzymałeś Alert RCB dotyczący burz i nawałnic, możesz przygotować się na ewentualne nadejście burzy. Co powinniśmy zrobić?

 

  1. „usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,

  2. przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu,

  3. zamknąć okna i drzwi,

  4. pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,

  5. jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,

  6. nie zatrzymywać się pod drzewami,

  7. zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,

  8. przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,

  9. uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.”*

 

Pamiętajmy, że rozsądek i rozwaga może uchronić nas i nasz dobytek. Warto zatem wziąć pod uwagę otrzymywane powiadomienia i odpowiednio się przygotować.

 

*gov.plKomentarze