Druga rocznica Majdanu

Właśnie mijają dwa lata od pacyfikacji Majdanu. Na placu centralnym Kijowa 100 osób oddało wtedy życie za wzięcie udział w demonstracjach.

Mieszkańcy Kijowa oddają hołd poległym, składając kwiaty i znicze na ulicy Niebiańskiej Sotni. Kijowianie pomodlą się dziś za dusze poległych w Michajłowskim monasterze. Mszę żałobną odprawi patriarcha kijowski – Fiłaret. Odbędą się też uroczyste pochody i otwarcie wystaw poświęconych wydarzeniom sprzed dwóch lat.

Pomimo ofiar według ekspertów Ukraińska rewolucja nie zmieniła sytuacji politycznej, a krajem dalej faktycznie rządzą oligarchowie. Wicerektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego Myrosław Marynowycz powiedział Polskiemu Radiu, że tylko wyraźny podział między biznesem a polityką pozwoli wykorzenić korupcję. Wtedy zmuszeni byliby działać zgodnie z prawem.

Z kolei zdaniem Tarasa Wozniaka z lwowskiego czasopisma „Ji”, cała ukraińska elita rządząca jest podporządkowana oligarchom, a w kraju rządzą tak naprawdę oni. „Nam się wydaje, że w parlamencie jest 430 osób, a tak naprawdę reprezentują one oligarchów: Poroszenkę, Achmetowa, Kołomojskiego i kilku innych” – mówi Taras Wozniak. Eksperci zwracają przy tym uwagę, że wprowadzane reformy powoli niszczą ten system, brak jest jednak radykalnych działań, które pozwoliłyby na szybszą poprawę sytuacji.

MM

źródło: wp.pl/dziennik.plKomentarze