Duda zwierzchnikiem sił zbrojnych. Mówił o „WOJNIE z bolszewikami”

Andrzej Duda ponownie zwierzchnikiem polskiej armii. Prezydent wygłosił przemówienie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Andrzej Duda zapewnił, że chce kontunowac rozwój i modernizację ji sił zbrojnych oraz podnieść wydatki na wojsko do 2,5 proc. PKB. Głowa państwa dodała, że apeluje polityków wszyskich frakcji o wspólną pracę na rzecz kraju.

– Apeluję z tego miejsca do polityków, aby tak jak kiedyś 100 lat temu Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa składał się z polityków wszystkich ówczesnych stronnictw parlamentarnych, żeby ratować Rzeczpospolitą przed, wydawało się, nieuchronną klęską w wojnie z bolszewikami, wojnie ostatecznie zwycięskiej po wielkiej bitwie warszawskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Tak, jak oni razem umieli wtedy pracować nad sprawami Rzeczpospolitej, nad jej obroną, a potem nad jej odbudową, tak apeluję, abyśmy razem byli w polskich sprawach – podkreślił prezydent.

Jak dodał wśród polskich spraw jest kwestia armii. Jaka będzie jej modernizacja, jaki rozwój żołnierzy oraz jaki stan wojska zastaniemy za kolejne pięć lat.

– Jak dalej będzie wyglądała sprawa modernizacji polskiej armii, jak polscy żołnierze będą mogli rozwijać się w naszym kraju i w jakim stanie polskie wojsko będzie za kolejne pięć lat i później – mówił Duda.

Duda zaznaczył, że jego wolą jest aby ta kwestia zawsze była punktem porozumienia politycznego.

– Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne, aby nad tymi kwestiami zawsze była spokojna, polityczna debata, debata merytoryczna, która prowadzi do dobrych konkluzji, które polskie wojsko wspierają, bo polski żołnierz na to zasługuje, bo na to zasługuje Rzeczpospolita – mówił Andrzej Duda.Komentarze