Dziś rusza polski „facebook”! Co ma wyróżniać serwis Albicla?

Pomysłów na stworzenie polskiego Facebooka, czyli serwisu społecznościowego było już kilka. Dziś rusza nowy – Albicla.

Albicla ma być polską odpowiedzią na Facebooka, który ostatnio spotyka się ze sporą krytyką. Popularnemu „fejsowi” zarzuca się przede wszystkim stronniczość. Polacy narzekają też na utrudniony kontakt z administracją serwisu w przypadku różnych problemów technicznych czy nadużyć.

 

Stąd też pomysł na stworzenie niezależnych social mediów. Tylko czy naprawdę niezależnych? Serwis przygotowany został przez środowisko „Gazety Polskiej”, a Ryszard Kapuściński powiedział dla portalu niezalezna.pl:

 

Albicla ma być alternatywą dla serwisów, które tylko w teorii praktykują wolność słowa. Blokowanie w tych największych mediach prezydenta Donalda Trumpa oraz innych osób o konserwatywnych poglądach doprowadzi do tego, że za jakiś czas zaledwie grupka osób będzie miała monopol na przekazywanie informacji i kreowanie rzeczywistości w sieci.

 

W artykule na temat serwisu Albicla czytamy też, że:

 

Będzie to forum dyskusyjne, pozbawione cenzury praktykowanej przez światowych gigantów społecznościowych.

 

Obawiamy się, że jest to czysto teoretyczna deklaracja. Dzięki anonimowości, lub pozornej anonimowości, w Internecie pojawia się bardzo dużo hejtu. Trudno więc sobie wyobrazić działanie serwisu bez jakiejkolwiek moderacji czyli de facto cenzury.

Mimo to, czekamy z niecierpliwością, na uruchomienie polskiego „facebooka”. Albicla.com staruje już dziś tj. 20.01.2021 o godzinie 17:00.Komentarze