Dziś Światowy Dzień KOTA. Oto RANKING najsłynniejszych kotów w historii świata

Koty towarzyszą ludziom od tysięcy lat. Wiele kultur i cywilizacji uznawało je za zwierzęta wyjątkowe, czy wręcz magiczne. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji poznajcie nasz subiektywny ranking najsłynniejszych kotów świata. 

„Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu.” – napisał Ernest Hemingway. Jednak niektóre z nich zdobyły sobie wielki rozgłos na świecie i pamiętane są przez historię nawet wiele lat po śmierci. Ponieważ dzisiaj jest Światowy Dzień Kota, poznajcie najsłynniejsze koty świata – oczywiście naszym subiektywnym okiem, bo ujęliśmy tu też parę futrzaków, które na taką sławę zdecydowanie zasługują!

10. Umbriaga 

 

Umbriaga był rudym kocurem, który na przełomie lat 40-tych i 50-tych żył w Szczecinie. Za swój dom obrał przystań Akademickiego Związku Morskiego (obecnie Jacht Klub AZS Szczecin), skąd bardzo często „okrętował się” na przeróżne jachty i łodzie szczecińskich żeglarzy. W tamtych czasach mogli oni pływać tylko po jeziorze Dąbie, lecz mimo to Umbriaga stał się prawdziwą legendą dla wszystkich Szczecinian. Zaginął bez wieści w 1953 po zejściu na ląd z jachtu cumującego przy wyspie Dębinie. Obecnie ma swój pomnik w Szczecinie, jego imieniem, nieoficjalnie, nazywa się jeden z kanałów, cypel wyspy Dębina, a oficjalnie ma nawet nagrodę żeglarską swojego imienia!

Kot umbriaga
fot. wikipedia

9. CC

 

CC jest pierwszym w historii kotem, który narodził się dzięki metodzie klonowania. Przyszedł na świat w 2001 roku, jako jedyny z 87 sklonowanych zarodków. Jej imię jest skrótem od Carbon Copy albo Copy Cat. Przy klonowaniu jej użyto tej samej metody, co przy słynnej owcy Dolly.

 

ZOBACZ TEŻ: [VIDEO] Maleńki kotek kontra sfora wściekłych psów! Finał tego pojedynku was zaskoczy!

 

CC żyje cały czas w domu jednej z osób, która brała udział w eksperymencie. W 2006 roku doczekała się czwórki kociąt.

 

Ccandowner2003.jpg
CC i jej właścicielka, fot. wikipedia

 

8. Socks 

 

Socks przyszedł na świat w 1989 i zmarł w 2009. Był kotem rodziny Clintonów – prezydenta USA Billa Clintona, jego żony i córki. Socks prawie doczekał się gry komputerowej na swój temat, w której miał walczyć ze szpiegami obcych mocarstw i zapobiegać katastrofie nuklearnej. Zupełnie zaś doczekał się komiksów i znaczków pocztowych.

 

Socks tak bardzo przywiązał się do Białego Domu, że pozostał w nim nawet po końcu kadencji Billa Clintona. Miał pełną swobodę w poruszaniu się po rezydencji i przez to był bardzo chętnie fotografowany przez fotoreporterów.

 

socks na podium prezydenta
fot. wikipedia

 

7. Félicette 

 

Félicette to jedyny kot, który odbył udany lot kosmiczny. Był też pierwszym kotem wysłanym w kosmos, a jego misja miała miejsce 18 października 1963 roku. Félicette zupełnie z przypadku trafiła do rakiety kosmicznej – była bezdomną kotką schwytaną na ulicach Paryża. Pierwotnie zaś lot kosmiczny miał odbyć kocur Felix, ale… w dniu startu uciekł gdzie pieprz rośnie! W ten sposób padło na Félicette. 

 

ZOBACZ TEŻ: Koty lepsze od psów? Uczeni przeprowadzili eksperyment. Wyniki ich ZASKOCZYŁY

 

Kotka spędziła 5 minut w stanie nieważkości i bezpiecznie wróciła na ziemię w kapsule na spadochronie. Niestety, dwa miesiące po locie została poddana eutanazji, ponieważ badacze chcieli przebadać jej mózg. Później, z racji na to, że Francja nie kontynuowała swojego programu kosmicznego, kotka została zapomniana.

Postcard of Félicette, a black and white cat, with inscription and pawprint
fot. wikipedia

 

6. Creme Puff

 

Creme Puff to kotka kota domowego, która zasłynęła z długowieczności:  Żyła od 3 sierpnia 1967 do 6 sierpnia 2005 – 38 lat i 3 dni. Dzierży w swoich łapkach rekord najdłużej żyjącego kota na świecie. Całe życie spędziła w Austin w Teksasie u Jacka Perry’ego.

 

Creme-puff-oldest-cat.jpg
creme-puff w wieku 29 lat. fot. wikipedia

 

5. Oscar 

 

Oscar jest kotem hospicyjnym, który przyszedł na świat w 2005 roku. Podejrzewa się, że potrafi wyczuć nadciągającą śmierć osób terminalnie chorych. Oscar został przyjęty do Steere House Nursing and Rehabilitation Center w Providence w stanie Rhode Island i szybko, podobnie do lekarzy, zaczął wykonywać swoje własne obchody.

 

ZOBACZ TEŻ: Ale SPRYCIARZ! Kot SYJAMSKI nie pozwolił, żeby… [VIDEO]

 

Obwąchując pacjentów wybierał pojedynczych z nich i kładł się koło nich. Zazwyczaj ci wybrani przez Oscara umierali w ciągu 2-4 godzin. Oscar nie opuszczał ich aż do śmierci. Przy tym dla żywych i zdrowych ludzi był raczej nieprzyjazny i agresywnie nastawiony. Jego przypadek opisano w prasie medycznej.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.
fot. facebook.com

 

4. Filuś 

Filuś znalazł się tu zupełnie nieprzypadkowo, bowiem ten kot jest pierwszym kocim aeronautą. Należał do księżnej Izabelli Czartoryskiej i w 1786 roku odbył lot balonem skonstruowanym przez Jana Śniadeckiego.  Eksperyment odbył się w rezydencji Czartoryskich w Puławach.

 

Niestety, Filuś zginął w katastrofie, gdy jego balon wpadł na drzewo i spalił się. Jednak sława Filusia sprawiła, że jego pogrzeb stał się wydarzeniem znanym w całej Rzeczypospolitej. Wyprawiono mu nawet prawdziwy sarmacki pogrzeb! 

 

3. Chief Mouser to the Cabinet Office

 

Nazwa ta, to oficjalne stanowisko kota myszołapa premiera Wielkiej Brytanii, który swoją siedzibę ma przy Downing Street 10. Oficjalnie tytuł ten jest przyznawany kotom od 2011 roku, ale tradycja najmowania kotów sięga XVI wieku, a rozpowszechniła się jako element kultury masowej w wieku XX. Obecnym Chief Mouser jest kot Larry, ulubieniec mediów i Brytyjczyków.

 

Obecny Chief Mouser to the Cabinet Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
fot. wikipedia

 

2. Maru 

Maru to japoński kot youtuber, który jest jednym z najbardziej znanych kotów na świecie. Należy do rasy szkocki fold i filmy z jego udziałem oglądane są przez miliony internautów. Mimo, że nie poleciał w kosmos, nie łapie myszy, ani nawet nie ma paranormalnych zdolności i ta rozpisują się o nim media, bierze udział w spotach reklamowych i zarabia krocie!

 

IamMaruBookCover.jpg

 

1. Grumpy Cat

 

Grumpy Cat tak właściwe nazywał się Tardar Sauce, czyli „Sos tatarski”. Urodził się w 2012 roku a zmarł 14 maja 2019 roku. Kotka ta stała się prawdziwą ikoną internetowej rozrywki, będąc bohaterką milionów memów, przerobionych grafik itd.

 

Nietypowy wygląd Grumpy Cata wynikał z wady genetycznej. Kotka cierpiała na problemy zdrowotne wynikające z karłowatości. Mimo trochę nieprzyjemnej na pierwszy rzut oka mimiki, była bardzo pogodną i wesołą kotką.

 

Grumpy Cat i jej właściciele zarobili krocie dzięki sławie kotki. [ZOBACZ:  Przeczytaj ile MILIONÓW funtów zarobił Grumpy Cat].

Powstała cała linia gadżetów, kotka występowała w reklamach i filmach, a jej właściciele w pełni poświęcili się sprawom handlowym i biznesowym związanym z wizerunkiem kota.

światowy dzień kota 2020

 

A Wy jakie koty widzielibyście w takim rankingu? Może pominęliśmy jakieś ważne zwierzę? Czy obchodzicie ze swoimi pupilami Światowy Dzień Kota? Dajcie znać w komentarzach!

 Komentarze