Egzotyczne kleszcze w polskich lasach! Mogą przenosić bardzo groźne choroby!

Lato i wakacje to idealny czas dla kleszczy. Szczególnie teraz spacerując po lesie, lub łące w ubraniach z krótkimi rękawami musimy mieć się na baczności. Te przebiegłe pajęczaki nie wybierają ofiary tylko kierują się węchem. Okazuje się, że w tym roku w Polsce może pojawić się nowa odmiana tych odrażających stworzeń, tzw. egzotyczne kleszcze!

Z kleszczami zmagamy się każdego roku i jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności w ekosystemie. Są one szczególnie aktywne wiosną i latem i to właśnie wtedy powinniśmy na nie uważać. Ostatnio w Europie pojawił się ich nowy gatunek, tzw egzotyczne kleszcze nazywane inaczej kleszczami afrykańskimi. Dotarły one na Stary Kontynent na statkach. Wiele na to wskazuje, przede wszystkim ich szybka ekspansja z zachodu na wschód, że wkrótce będziemy mieć z nimi do czynienia w Polsce. Warto więc mieć się na baczności, ponieważ w przeciwieństwie do swych europejskich braci znacznie się różnią. Przede wszystkim należy pamiętać, że są zdecydowanie większe i bardziej niebezpieczne ze względu na groźne choroby jakie przenoszą. Naukowcy ostrzegają również, że jad afrykańskiego kleszcza jest znacznie silniejszy, a jego ukąszenie bardzo bolesne. 

ZOBACZ:Podróżujesz tak samochodem?! Podczas wypadku skutki mogą okazać się katastrofalne!

 

 

Kleszcze te  występują głównie w Afryce, jednak w związku ze zmianą klimatu zawitały na Stary Kontynent. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygląd, ponieważ zdecydowanie różnią się od tych, które możemy spotkać w polskich lasach, czy na łąkach. Są większe, ponieważ mają powyżej 2 cm wielkości i mają inne ubarwienie, są pomarańczowo-żółte. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to tylko kwestia czasu kiedy pojawią się na terenie Polski. Osobniki widziano już min. w Turcji, Francji, Hiszpanii, a nawet i Niemczech. Problemu nie powinno się bagatelizować, ponieważ ich ukąszenie stanowi dla nas poważne niebezpieczeństwo. Afrykańskie kleszcze przenoszą bakterię riketsja, która wywołuje zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. 

 

ZOBACZ TAKŻE:Podróżujesz tak samochodem?! Podczas wypadku skutki mogą okazać się katastrofalne!

 

źródła: o2.pl, foto: pixabay.com

 Komentarze