Eksperci byli w BŁĘDZIE! Jest NOWY raport dot. tego ile koronawirus może przetrwać na przedmiotach!

Eksperci byli w BŁĘDZIE! Jest NOWY raport dot. tego ile koronawirus może przetrwać na przedmiotach!

Naukowcy dowiedli, że koronawirus SARS-CoV-2 może utrzymać się bardzo długo na poszczególnych przedmiotach. Jednak niektórzy eksperci byli w błędzie i czas ten jest znacznie dłuższy.

Eksperci dowiedli, że koronawirus może przenosić się na banknotach. Stąd też jednym z zaleceń sanepidu jest zrezygnowanie z płatności gotówkowej na rzecz płatności bezgotówkowych np. kartą lub smartfonem. Wyjątkowo niepokojące informacje napływają z Hiszpanii, w której tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że koronawirus SARS-CoV-2 może utrzymać się na banknotach pieniężnych nawet do 4 dni.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zapomnij o zrobieniu zapasów! Biedronka i Rossmann wprowadzają OGRANICZENIA!

 

Banknoty są bardzo dobrym nośnikiem koronawirusa, na ich powierzchni może on utrzymać się naprawdę bardzo długo. Na powierzchniach takich jak maseczki ochronne, stal nierdzewna i plastiku, koronawirus może przetrwać nawet 96 godzin. Naukowcy, którzy przeprowadzili badania dot. utrzymywania się wirusa na przedmiotach pracowali w temperaturze 22 stopni. Wilgotność podczas badań sięgała 60%. Co za tym idzie – w tych samych warunkach po jednym lub dwóch dniach od ekspozycji koronawirus był wciąż obecny na szkle, drewnie czy nawet odzieży. Na ubraniu wirus może przeżyć do dwóch dni.

 

Warto dodać, że banknoty podlegają dezynfekcji. Według informacji przekazanych przez Przemysława Barbrich dyrektora Zespołu Komunikacji i PR w Związku Banków Polskich NBP poddaje pieniądz gotówkowy dwutygodniowej kwarantannie i obróbce termicznej. Dyrektor zaleca także abyśmy częściej sięgali po płatności bezgotówkowe niż te z udziałem banknotów. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

 

 

fot. pixabayKomentarze