Powinno się doprowadzić do usunięcia z umów klauzul denominacyjnych, indeksacyjnych i waloryzacyjnych, poprzez alternatywne: zastosowanie dwóch wariantów „kursu sprawiedliwego” lub przewalutowanie kredytu – takie rozwiązania w ustawie dotyczącej frankowiczów rekomenduje zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta.
— Projekt ustawy dotyczący frankowiczów zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców – powiedział prof. dr hab. Witold Modzelewski, członek zespołu niezależnych ekspertów, którzy pracowali nad ustawą frankową.
Jak informuje prezydent.pl, zespół, który spotkał się na ostatnim posiedzeniu ustalił ostateczny kształt propozycji, które przedstawiła Kancelarii Prezydenta.
Prof. Modzelewski podał, że projekt określa metody rozwiązania pięciu istotnych zagadnień związanych z problemem frankowiczów.
— Po pierwsze problem zwrotu tzw. spreadów, czyli kwot, które zostały pobrane przez banki w związku ze sprzedażą (…) dewiz kredytobiorcom. Po drugie jest to tak zwane odwalutowanie (…) – powiedział, dodając, że trzecim elementem do rozwiązania jest okres, gdy kredyty były spłacane. — Tu sięgamy do kilku dróg, między innymi inspirując się bardzo ważnym doświadczeniem i propozycją projektu Kancelarii Prezydenta dotyczącą kursu sprawiedliwego – wskazał. — Po czwarte jest to problem zwrotu lokalu, który był przedmiotem zabezpieczenia (…) i wygaśnięcia zobowiązań z tego tytułu. Po piąte musimy rozwiązać problem skutków o charakterze bilansowym, rachunkowym, ekonomicznym zastosowania metod restrukturyzacji – podkreślił.
Podsumowując, prof. Modzelewski oznajmił, że w ostatnim przypadku zaproponowano szczególne rozwiązania, które były częściowo wzorowane na tym, co było w projekcie prezydenckim.
Czy propozycje pomogą frankowiczom uporać się z kredytami? Niedawno pisaliśmy o raporcie rzecznika finansowego, który stwierdził, że kredyty w obcej walucie są w Polsce nielegalne…
Zobacz także: Kredyty walutowe w Polsce są nielegalne
BR