Facebook na cenzurowanym! Powodem kontrowersyjny film (VIDEO)

Rząd Tajlandii poinformował o nakazie zablokowania kilkudziesięciu stron serwisu Facebook ze względu na treści obrażające monarchię. Sprawa rozpoczęła się po opublikowaniu w kwietniu filmu, który w niekorzystnym świetle przedstawiał króla tego kraju.

 

Somsak Jeamteerasakul, znany w Tajlandii historyk o krytycznym stosunku do monarchii, opublikował w kwietniu na Facebooku nagranie wideo, pokazujące króla Mahę Vajiralongkorna, posługującego się także dynastycznym tytułem Rama X, w skąpym żółtym podkoszulku, spod którego widać liczne tatuaże.

 

Kontrowersyjny według władz post został zablokowany dla użytkowników w Tajlandii, a rząd wystąpił do Facebooka o usunięcie 131 stron. Sekretarz generalny Narodowej Komisji Radiowo-Telewizyjnej i Telekomunikacji (NBTC) Takom Tantasith poinformował dziennikarzy, że serwis jeszcze nie usunął tych treści. Nie potwierdzono oficjalnie, czy nagranie z królem znajduje się wśród nich.

 

Somsak utrzymuje, że w kwietniu otrzymał wiadomość od osoby podającej się za rzecznika Facebooka, według której zamieszczony post naruszał prawo o przestępczości komputerowej. Doniesienie w tej sprawie serwis miał uzyskać od ministerstwa ds. cyfryzacji ekonomii i spraw społecznych Tajlandii.

 

Sekretarz Takom potwierdził, iż rząd uzyskał sądowy nakaz w sprawie zablokowania 34 stron Facebooka i pracuje nad powiększeniem tej listy. Nie poinformował jednak, o jakie strony chodzi. Z oświadczenia wynika, że Facebook zgodził się współpracować z rządem. „Musimy podziękować Facebookowi za współpracę z nami i dostosowywanie się do tajlandzkiego prawa” – powiedział Takom.

 

Kary za obrazę majestatu są w Tajlandii surowe i mogą wynosić maksymalnie 15 lat więzienia. Junta wojskowa, która sprawuje władzę w kraju od 2014 roku, według obserwatorów często wykorzystuje przepisy o przestępczości komputerowej z 2007 roku wobec Facebooka, który otworzył oddział w tym kraju w 2015 roku.

 

Poprzedni władca Tajlandii król Bhumibol Adulyadej, który po siedmiu dekadach rządzenia zmarł w październiku ubiegłego roku, cieszył się dużym szacunkiem poddanych. Jego syn, Maha Vajiralongkorn, jest o wiele mniej lubiany – podkreślają obserwatorzy i zagraniczne media.

 

Prawdopodobnie chodzi o ten post umieszczony na Facebooku:

วิดีโอคลิปของกษัตริย์กับ "คุณก้อย" ที่คุณ Andrew MacGregor Marshall เพิ่งโพสต์นี้ มีอะไรไหม? จริงๆ ก็ไม่ได้มีอะไรนะ คือภาพนิ่งที่ออกมาก่อนหน้านี้ก็ครอบคลุมส่วนใหญ่ที่มีในคลิปนี้แล้ว เพียงแต่อันนี้เห็นเป็นภาพเคลื่อนไหว เช่น ตักไอติมเข้าปากจริงๆ อะไรประมาณนั้นความจริง ผมกำลังคิดๆจะร่างกระทู้ที่อภิปรายถึงปัญหา "ภาพชุดมิวนิค" ทั้ง 3 กรณีรวมกัน (กรณีภาพที่สนามบินมิวนิคปีกลาย, กรณีภาพในชุด "อันเดอร์แวร์" พักจากการขี่จักรยาน และกรณีเดินในศูนย์การค้าในคลิปนี้) ว่ามีนัยยะเกี่ยวกับอะไรบ้าง เรื่อง "ส่วนพระองค์" "ใช้ชีวิตแบบสบายๆตามประสาเจ้าสมัยใหม่" ฯลฯ และเรื่องค่าใช้จ่ายของการไปใช้ชีวิตในมิวนิคของพระบรม/กษัตริย์ใหม่ เพราะมีบางท่านแลกเปลี่ยนข้อมูลเรื่องนี้มาหลังไมค์อยู่ – เดี๋ยวดูก่อนว่าผมจะขยันเขียนออกมาในวัน 2 วันนี้ไหม

Gepostet von Somsak Jeamteerasakul am Mittwoch, 12. April 2017

 

Źródło: PAP/facebook.com
kdKomentarze