Fani Wiedźmina w żałobie: to on stworzył wizerunek Geralta. NIE ŻYJE…

Bardzo smutna wiadomość dotarła akurat wtedy, gdy przygody Wiedźmina Geralta znów świecą triumfy. Po serialu Netflixa, książki Andrzeja Sapkowskiego znów wyśmienicie się sprzedają. Świat przez niego wykreowany wciąga miliony osób. Nie żyje osoba, która miała wielki wpływ na nasze wyobrażenia o Geralcie. 

Smutną wiadomość podał profil facebookowy magazynu Nowa Fantastyka. To właśnie w tym piśmie debiutowało wielu polskich twórców fantastyki, pojawiały się też w nim opowiadania Andrzeja Sapkowskiego. W piątek zmarła postać, która miała ogromny wpływ na wykreowanie naszych wyobrażeń o wizerunku Geralta i innych postaci z uniwersum Wiedźmina.

W wieku 78 lat zmarł Bogusław Polch, rysownik i twórca komiksów m.in. o Kapitanie Żbiku i Wiedźminie Geralcie. Urodził się w 1941 roku niedaleko Brześcia nad Bugiem. Wykształcenie plastyczne zdobywał w Warszawie.

 

ZOBACZ TEŻ: Kim Dzong Un podjął szokującą decyzję. Chodzi o płody

 

Jego kariera rozpoczęła się od czasopisma harcerskiego, zaś w 1970 roku zadebiutował jego pierwszy komiks z serii przygód o kapitanie Żbiku. Wielką sławę przyniosły mu rysunki do serii science-fiction opartej na prozie Ericha van Danikena, pt. Bogowie z gwiazd. Została ona wydana w 1982 roku i przetłumaczono ją na 13 języków. Sprzedano ponad milion egzemplarzy. 

 

 

W latach 1993-1995 Bogusław Polch narysował sześć albumów na podstawie pierwszych tomów sagi o Wiedźminie, Andrzeja Sapkowskiego. Pokolenia fanów to jemu zawdzięczają pierwsze wyobrażenia na temat wyglądu Geralta, Yennefer i innych bohaterów wykreowanych przez pisarza.

 

Bogusław Polch był odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”. W październiku skończył 78 lat.Komentarze