Farma wiatrowa powstanie na Bałtyku? Prezes Orlenu podał termin.

PKN Orlen planuje wybudować farmę wiatrową na Bałtyku. Proces wyboru partnera do projektu budowy się wydłuża, ale prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnia, że nie wpłynie to na przesunięcie terminu realizacji.

 

Myśleliśmy, że wcześniej wyłonimy partnera w projekcie offshore, ale trzeba mieć znacznie szerszą wizję. Chcemy pozyskać partnera nie tylko do tej jednej inwestycji, ale takiego, który umożliwi nam uczestnictwo także w innych projektach. Dlatego negocjacje jeszcze potrwają.

– powiedział Obajtek.

 

Budowa zgodnie z harmonogramem ma ruszyć w 2024 roku.

 

Wielka inwestycja w energetykę morską

PKN Orlen posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 1200 MWe. Obszar koncesji ma ok. 131 km2 powierzchni i zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego na wysokości Choczewa i Łeby.

Temat budowy farmy wiatrowej na Bałtyku pojawia się coraz częściej. Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas porównuje inwestycję do ogromnych przedsięwzięć z okresu II Rzeczpospolitej.

 

Będzie to wielka inwestycja. Spodziewamy się, że morska energetyka to będzie nowa polska specjalność, nowa branża, porównywalna tylko z wielkimi zamierzeniami naszych przodków jak port Gdynia czy Centralny Okręg Przemysłowy.

– skomentował Gryglas.

 

ZOBACZ TEŻ: POLSKI samochód elektryczny coraz bliżej. Dowiedz się, kiedy premiera!

 

źródło: tech.wp.pl

zdjęcie: unsplash.com

 Komentarze