Francja chce małej Unii

Alain Juppe, przyszły kandydat na prezydenta Francji, przedstawił swoją wizję Europy. Uważa, że powinna dążyć do konsolidacji i stworzenia czegoś na kształt „małej Unii” ograniczającej się do obecnej strefy Euro.

Juppe uważa, że tylko w takiej mniejszej wspólnocie Francja ma szansę odzyskać rolę lidera i równorzędnego partnera Niemiec w Europie – podaje „Rzeczpospolita”.

Niemcy są absolutnym przeciwnikiem takiego pomysłu. Uważają, że marginalizowanie roli Polski byłoby niedopuszczalne zarówno ze względów strategicznych, jak i historycznych. Podkreślając jednocześnie, że Francja powinna zacząć od reformy swojej gospodarki, z którą zwleka już cztery lata – czytamy w „Rz”.


W Niemczech, Włoszech, Szwecji i na Węgrzech ponad połowa wyborców uważa, że jeśli Wielka Brytania zagłosuje za wyjściem z Unii, inne kraje pójdą za jej przykładem. 58 procent Włochów i 55 procent Francuzów chce swojego plebiscytu niezależnie od wyniku brytyjskiego referendum.

Polacy także nie chcieli wchodzić do takiej Unii Europejskiej, w której imigranci mają większe prawa niż obywatele i większe zasiłki niż zarobki w niektórych państwach UE.

BRKomentarze