Francuzi „odtwarzają” tragiczny 13 listopada

Śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie zamachów z 13 listopada ubiegłego roku w Paryżu i sali koncertowej Bataclan, zorganizowali odtworzenie tych wydarzeń.

Po drugiej stronie kraju władze zaplanowały ćwiczenia ze sztucznymi eksplozjami, podobnymi do tych, które towarzyszyły atakom samobójczym na francuskim stadionie tej samej nocy. To część przygotowań przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej 2016.

Ćwiczenia są zorganizowane, by uniknąć podobnych tragedii w przyszłości oraz zrozumieć jak doszło do tego, że trzech członków Państwa Islamskiego otworzyło ogień do publiczności wypełnionego po brzegi ludźmi Bataclan, a trzech innych zamachowców-samobójców zaatakowało mecz Niemcy – Francja.

Brama klubu, która była bezwzględnie zamknięta od czasu ataków, została otwarta na chwilę we czwartek, aby wpuścić ok. 20 osób. Chwilę przed tym matka jednego z młodych mężczyzn, który zginął 13 listopada, wyznała że całe to „odtworzenie” spowodowało tylko niepotrzebny ból i nie pomogło zrozumieć rodzinom, co stało się tamtego dnia. „To farsa” – komentowano.

MM

źródło: abcnews.go.comKomentarze