Gdzie nie polecimy samolotem? MSZ wyjaśnia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych postanowiło wyjaśnić wątpliwości wokół lotów samolotowych. Chodzi o wykaz 44. państw i terytoriów, z i do których nie polecimy do 15 września 2020 r.

Warto podkreślić, że zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do kraju tym osobom, które przebywają na urlopach poza Polską w ramach zorganizowanych grup turystycznych. Zapewniono im możliwość powrotu samolotami wyczarterowanymi przed 31 sierpnia 2020 r. na zlecenie biur podróży.

– W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie i pojawianiem się nowych ognisk zakażeń koronawirusem MSZ zaleca daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych – czytamy w komunikacie MSZ.

Należy też śledzić dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). To one stanowią podstawę do oceny zagrożenia epidemicznego.

Zakaz lotów pojawia się w przypadku wystąpienia 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób przy współczynniku przekraczającym 60.

– W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie – przypomina MSZ.

Zakaz lotów obowiązuje do następujących państw:

Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Dominikana, Ekwador, Eswatini, Gwatemala, Hiszpania, Honduras, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malediwy, Malta, Meksyk, Mołdawia, Namibia, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, RPA, Rumunia, Salwador, Surinam i USA.

Fot. Pixabay

Podano też listę państw ze współczynnikiem przekraczającym 60 zachorowań na 100 000 osób. Są to: Andora, Aruba, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Francja, Gibraltar, Guam, Gujana, Gwatemala, Monako, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos.

– Przy utrzymującej się wzrostowej tendencji zachorowalności, niewykluczone, że wykaz zostanie rozszerzony o ww. państwa – ostrzega ministerstwo.

Zobacz także: Para prezydencka szczerze o powrocie dzieci do szkół. Nie ukrywają, że jest…

Fot. Pixabay

Komentarze