GIGANTYCZNE kary od UOKiK! Dostały je ZNANE firmy!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył gigantyczne kary! Otrzymały je znane firmy! Co się stało!

Chodzi i spółki Locotranssped i Havi Logistics. Nałożona na nie kary w wysokości 470 tys. zł! O co chodzi? Firmy stosowały tzw. zatory płatnicze, czyli przeterminowane płatności!

– Walka zatorami płatniczymi to zadanie szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy terminowe otrzymanie płatności może decydować o „być albo nie być” wielu przedsiębiorców. W 2020, czyli pierwszym roku obowiązywania ustawy o zatorach płatniczych, wszcząłem 100 postępowań dotyczących największych dłużników. Właśnie wydałem pierwsze cztery decyzje, w których nałożyłem kary na dwie spółki. W dwóch innych przypadkach postępowanie wykazało występowanie zatorów, jednak decyzje nie zawierają sankcji finansowych wobec spełnienia ustawowych warunków obligatoryjnego odstąpienia od nałożenia kary – powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zobacz także: Andrzej Piaseczny wreszcie się PRZYZNAŁ! To naprawdę SZCZERE wyznanie!

Źródło: Pixabay

Urząd przeanalizował m.in. zestawienia transakcji handlowych i dane z plików JPK_VAT i JPK_WB. Zbadano aż 80 tys. faktur! To była naprawdę ciężka praca! Urzędnicy musieli przewertować kilogramy dokumnetów!

– Wysokości kar zostały obliczone według dokładnego wzoru wskazanego w ustawie. Nasze działanie, podobnie jak sankcje finansowe, mają dyscyplinować przedsiębiorców do zapłaty kontrahentom zaległych zobowiązań, a przede wszystkim – do zmiany przyszłych praktyk płatniczych. Przypominam, że jeśli ukarany już wcześniej przedsiębiorca ponownie dopuszcza się nadmiernych opóźnień, to grozi mu kara wyższa o 50 proc. – dodał Tomasz Chróstny.

Firmy mogą jeszcze zwrócić się do Prezesa UOKiK o ponowne rozpatrzenie sprawy. Mają też możliwość wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Zobacz także: SZOKUJĄCE informacje o 14. emeryturze! NIE BĘDZIE dla każdego!

Fot. Pixabay

Źródło: UOKiKKomentarze