Godzina policyjna, całkowity lockdown, kwarantanna. Coraz surowsze obostrzenia w Europie

Kolejne obostrzenia związane z koronawirusem są wprowadzane nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych europejskich krajach. Coraz częściej ogłaszana jest narodowa kwarantanna bądź godziny policyjne.

 

Na środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach wprowadzonych w Polsce. Zamknięte będą m.in. galerie handlowe, kina, teatry, muzea, a dzieci z klas 1-3 przejdą na naukę zdalną. Premier ogłosił również, że jeśli sytuacja pandemiczna będzie się wciąż pogarszać i odnotowywane będą kolejne rekordy zakażeń to wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna.

 

Ta została zresztą już ogłoszona m.in. w Grecji. Tamtejszy konserwatywny rząd poinformował swoich obywateli, iż od soboty w państwie rozpocznie się narodowa kwarantanna. Potrwać ona ma trzy tygodnie.

 

Od piątku we Włoszech obowiązywać ma natomiast godzina policyjna między 22 a 5. Warto przypomnieć, że na podobne rozwiązanie zdecydowała się również Francja. Na Półwyspie Apenińskim takie restrykcje mają trwać do 3 grudnia.

 

Premier Włoch Giuseppe Conte stwierdził, iż obecna sytuacja w państwie jest nieco lepsza niż ta z wiosny, gdyż istnieje możliwość skrupulatnego monitorowania jej przebiegu. Kraj został jednak podzielony na trzy strefy, w zależności od ilości zachorowań. W strefie czerwonej, gdzie sytuacja jest najgorsza znalazły się takie regiony jak: Lombardia, Kalabria, Piemont oraz Dolina Aosty. Tam obowiązuje zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem pracy, kwestii zdrowotnych bądź innych pilnych sytuacji.

 

W strefie pomarańczowej są natomiast: Apulia i Sycylia, a w żółtej: Abruzja, Basilicata, Kampania, Emilia-Romania, Lacjum, Liguria, Toskania, Molise, Marche, Sardynia, Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska. W tych strefach restrykcje są łagodniejsze.

 

Źródło: portal tvp.info, Do Rzeczy

Foto: You Tube/ VOA (zrzut ekranu)Komentarze