Grenlandia: mumie znalezione w lodzie skrywały makabryczną tajemnicę. Pochowano tam całą rodzinę

Grenlandia: mumie znalezione w lodzie skrywały makabryczną tajemnicę. Pochowano tam całą rodzinę

Często mumie z Qilakitsoq uznaje się za najlepiej zachowane w całej Ameryce Północnej. To dzięki surowym warunkom z jakich słynie Grenlandia. Wydobyte z wiecznej zmarzliny ciała sześciu kobiet i dwójki dzieci zachowały się w wyśmienitym stanie – są obciągnięte skórą, mają włosy, paznokcie i zęby i niemal kompletny ubiór. Zaawansowane badania pozwoliły odkryć makabryczną i smutną historię tej rodziny. 

Zwłoki należały do ludzi z plemienia Innuitów, przez których od setek lat była zasiedlana Grenlandia. Nie są to stare mumie – liczą „zaledwie” 500 lat, a co więcej, nie zostały umyślnie zmumifikowane. Proces ten przebiegł dzięki wyjątkowo surowym warunkom panującym w tej części świata. Lód i stałe niskie temperatury zadziałały jak najlepsze środki konserwujące.

 

ZOBACZ TEŻ: Horror w Jeleniej Górze: psy ROZSZARPAŁY człowieka. Strażacy nie mogli ich odgonić od zwłok!

 

Mumie zostały odkryte w 1972 roku w Qilakitsoq w zachodniej Grenlandii. Badacze, którzy zajęli się nimi stwierdzili, że była to jedna rodzina. Osoby dorosłe to trzy siostry oraz ich trzy córki. Dzieci, w chwili śmierci miały 4 lata, a drugie 6 miesięcy. I to własnie z nimi związana jest najsmutniejsza część tej historii.

 

4-letnie dziecko najprawdopodobniej cierpiało na Zespół Downa. Z kolei sześciomiesięczny malec został zdaniem uczonych pochowany żywcem. Wynika to z innuickiej tradycji, która głosiła, że po śmierci matki  jej małe, niesamodzielne dzieci również należy pochować razem z nią, aby uniknęły długiej, głodowej śmierci. 

 

Surowe warunki życia na Grenlandii wymagały od tamtejszych ludzi ogromnego hartu ducha i siły woli, by przeżyć. Jak widać, niektóre z ich zwyczajów były – z naszej perspektywy – barbarzyńskie i zupełnie nieludzkie. Dzięki tego typu odkryciom możemy dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tak nieprzyjaznych rejonach przed setkami lat.

 

Najlepiej zachowane mumie, to także wyśmienity materiał do badania stanu zdrowia ludzi sprzed wieków, ich nawyków żywieniowych, chorób, diety i wielu, wielu innych aspektów codziennego życia, o jakim nie pisze się w kronikach.

 

ZOBACZ TEŻ: Urodziła TRÓJKĘ DZIECI! Pokazała w Internecie JAK OBECNIE WYGLĄDA JEJ CIAŁO!

 

wikipedia/wp.tvKomentarze