Spora kasa dla małżeństw! Sprawdź, czy ją dostaniesz!

Do Senatu wpłynęła petycja obywatelska, zgodnie z którą małżeństwa z długim stażem mogą otrzymać nawet 8 tysięcy złotych. Byłaby to jednorazowa wypłata.

 

Kasa za staż

Jak informuje dziennik Fakt- petycja obywatelska właśnie wpłynęła do Senatu i zakłada wsparcie małżeństw, które mogą pochwalić się długim stażem. Jej złożeniem jest taki zapis. W Fakcie czytamy:

 

Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków,  przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat

 

Zgodnie z petycją, która wpłynęła do Senatu, taką jednorazową wypłatę otrzymywałyby małżeństwa, które są razem co najmniej 50 lat.

Zamiast 500+ dla małżeństw

Autor petycji proponuje jednorazową wypłatę zamiast kwoty 500+, którą małżeństwa miałyby otrzymywać co miesiąc. Tą propozycją zajmował się Sejm, jednak z pomysłu comiesięcznego świadczenia dla małżonków wycofał się resort rodziny. Posłowie byli też zdania, że dodatkowe pieniądze powinny otrzymać pary z długim stażem małżeńskim.  Jak podaje dziennik Fakt- Sławomir Piechota z sejmowej Komisji Petycji wówczas mówił:

 

Uznajemy taki dłuższy staż jako podstawę do honorowania odznaczeniem przez prezydenta. I dobrze, by poza honorowym odznaczeniem, poszło świadczenie pieniężne. Trudno przesądzić w jakiej kwocie, ale tworzyłoby poczucie, że to wartość, która powinna być promowana

 

Nawet osiem tysięcy złotych

Senacka propozycja zakłada, że za 80 lat wspólnego pożycia, małżonkowie otrzymaliby 8 tysięcy złotych. Po 75 latach- 7,5 tys. zł, po 70 latach- 7 tys. zł, po 65 latach- 6,5 tys. zł, po 60 latach- 6 tys. zł, po 55 latach- 5,5 tys. zł, po 50 latach- 5 tys. zł. Żeby otrzymać pieniądze, należałoby przedstawić zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, które potwierdzi staż małżeński. Senatorowie już wkrótce zajmą się tą petycją obywatelską.

 

 

Zdjęcie: Pexels

Komentarze