Ale heca! Merkel nauczycielką.

Przyjmując we wtorek w Białym Domu kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydent USA Donald Trump będzie chciał się od niej m.in. dowiedzieć, jak postępować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – poinformowali w piątek anonimowi przedstawiciele administracji USA.

Wtorkowa wizyta Merkel będzie pierwszą okazją do bezpośrednich rozmów między nią a Trumpem, który objął władzę 20 stycznia. Poza Rosją tematami spotkania mają być: poziom wydatków Niemiec na obronność, który nie sięga wymaganego przez NATO pułapu 2 proc. PKB; konflikt na Ukrainie, syryjski kryzys uchodźczy, Unia Europejska i in.

„Spodziewam się, że będzie to bardzo pozytywne, serdeczne spotkanie” – powiedział jeden z urzędników Białego Domu cytowany przez Reutersa.

„Prezydent będzie bardzo zainteresowany poznaniem punktu widzenia kanclerz na jej doświadczenia z Putinem – powiedział inny rozmówca Reutersa. – Będzie bardzo zainteresowany jej wiedzą o tym, jak radzić sobie z Rosjanami”.

Trump ma także poprosić Merkel o radę, jaką rolę Stany Zjednoczone mogłyby odgrywać w trwających dyplomatycznych wysiłkach na rzecz rozwiązania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Rozmowy w tej sprawie toczą się w tzw. formacie normandzkim, czyli w gronie przedstawicieli Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

Prezydent wyrazi także podziw dla zaangażowania Niemiec w Afganistanie.

Źródło PAP

 Komentarze