Hołownia w mocnych słowach o Dudzie. „Nadal będzie prezydentem PiS”

Na czwartek, 6 sierpnia zaplanowano zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na drugą kadencję Prezydenta RP. Szymon Hołownia, kontrkandydat Dudy w ostatnich wyborach, nie zostawił na Dudzie suchej nitki. Zarzucił mu, że nadal będzie prezydentem Prawa i Sprawiedliwości, a nie Rzeczpospolitej.

– Może wykazuje się zbyt małą wiarą, ale na kilometr pachnie mi to obłudą. Miał pięć lat na to, żeby pokazać, że jest prezydentem rzeczywiście Rzeczpospolitej. W sensie prawnym nim dalej będzie, ale w sensie faktycznym będzie przecież prezydentem PiS, tak jak było do tej pory. Nie pomyślność i dobro obywateli były dla niego największym nakazem, a wola prezesa Kaczyńskiego. (…) Wierzę w to, że Andrzej Duda będzie szczerze mówił słowa przysięgi, ale nie wierzę w to, że jest w stanie ich dotrzymać. Miał na to pięć lat, by to pokazać. Nadal będzie złym prezydentem – powiedział Szymon Hołownia w programie „Jeden na jeden” w TVN24.

Hołownia mówił też, że Duda nie ma teraz tytułu do tego, aby prosić o zaufanie i zapewniać, że w Polsce będzie zupełnie inaczej.

– Jeżeli ktoś chce uzyskać rozgrzeszenie i pójść dalej w życie, to zgodnie z zasadami – również nauki katolickiej, która zdaje się jest prezydentowi bardzo bliska – powinien zrobić najpierw rachunek sumienia, a później solidne postanowienie poprawy. Inaczej rozgrzeszenia uzyskać nie można – dodał Hołownia w TVN24.

W ostatnich wyborach Szymon Hołownia nie dostał się do drugiej tury. W pierwszej zdobył 13,87% głosów. W drugiej turze poparł Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Andrzej Duda w wyborach pokonał Rafała Trzaskowskiego, otrzymując w drugiej turze 51,03% głosów.

Duda złoży w czwartek przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym rozpocznie drugą pięcioletnią kadencję. Planowane jest wygłoszenie przez prezydenta orędzia przed ZN. Andrzej Duda przejmie też zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

Źródło cytatu: TVN24

Fot. holownia2020.plKomentarze