Historia bogactwa rodziny Rockefellerów rozpoczyna się od Johna D. Rockefellera, który z bratem Williamem założył firmę naftową Standard Oil Co. W 1880 roku ich przedsiębiorstwo przerabiało aż 95 % ropy wydobywanej w USA.
Bogactwo Rockefellerów stało się wręcz mityczne, stąd też powiedzenie, by „być bogatym jak Rockefeller”. Sam David Rockefeller był ostatnim żyjącym wnukiem Johna D. Rockefellera (1839-1937), magnata naftowego i twórcy rodzinnej fortuny, który uważany jest za najbogatszego człowieka w historii, i najmłodszym synem Johna D. Rockefellera Juniora (1874-1960), fundatora Rockefeller Center w Nowym Jorku.
Bankier, filantrop i kolekcjoner sztuki David Rockefeller zmarł w poniedziałek 20 marca w wieku 101 lat w swojej posiadłości w Pocantico Hills w stanie Nowy Jork – poinformował rzecznik rodziny. Przyczyną śmierci miliardera była zastoinowa niewydolność serca.
Długie życie Davida Rockefellera było niezmiernie ciekawe. Rockefeller był absolwentem Harvarda i London School of Economics, a doktorat z ekonomii zrobił na Uniwersytecie Chicago w 1940 r. Podczas II wojny światowej służył we Francji i w Afryce Północnej w wywiadzie wojskowym. Dobre zdrowie i żywotność, zachował do późnego wieku, bo jeszcze mając 90 lat, codziennie chodził do pracy.
Praca zawodowa Davida Rockefellera koncentrowała się na rodzinnym biznesie. Stojąc na czele banku Chase Manhattan (obecnie po fuzjach JPMorgan Chase) w latach 1969-81, Rockefeller zbudował sieć tak bliskich relacji z przedstawicielami rządów i ponadnarodowych korporacji, że komentatorzy mówili, iż bank prowadzi własną politykę zagraniczną. Szacuje się, że przez całe życie spotkał 200 przywódców różnych krajów świata; za granicą sam często był przyjmowany tak, jakby był głową państwa.
David Rockefeller miał nietypowe hobby, jakim było zbieranie chrząszczy. Kolekcjonował także dzieła sztuki.
na zdjęciu: Davida Rockefeller z kolekcją chrząszczy (fot. dailyquenchers.com)