Illinois: profesor zwolniona za komentarz religijny

Profesor uniwersytetu ewangelickiego z okolic Chicago, której problemy zaczęły się zeszłego roku, gdy stwierdziła, że muzułmanie i chrześcijanie wyznają tego samego Boga, została zwolniona z uczelni.

Larycia Hawkins, profesor nauk politycznych, została odsunięta do zwolnienia dyscyplinarnego. W oświadczeniu wydanym przez władze college’u można przeczytać, iż „sprawa została rozwiązana polubownie” i strony rozwiążą współpracę po wypracowaniu zgody.

Kontrowersje rozpoczęły się 10 grudnia zeszłego roku, kiedy Hawkins napisała na Facebooku, że przywdzieje hijab w czas adwentu jako znak solidarności z muzułmanami. „Wielbimy tego samego Boga” – stwierdziła w swoim poście. Został on mocno skrytykowany i zapoczątkował szerszą debatę, dotyczącą roli oraz traktowania muzułmanów w Stanach Zjednoczonych po listopadowych masowych strzelaninach w San Bernardino, Kalifornia, które, według amerykańskich władz zostały wywołane przez bojowników Państwa Islamskiego.

Początkowo uczelnia stwierdziła, iż Hawkins została ukarana nie dlatego, że chciała nosić hijab, ale ze względu na swoje kontrowersyjne teologicznie wypowiedzi. Strony zgodziły się nie komentować sprawy aż do konferencji prasowej, która ma się odbyć we środę. Rektor uczelni, Phillip Ryken, napisał w oświadczeniu, iż „szczerze docenia wkład naukowy dr Hawkins w rozwój placówki na przestrzeni ostatnich 9 lat”.

Wheaton, założone w 1860 w mieście w Illinois o tej samej nazwie, ma obecnie ok. 2400 studentów i 480 absolwentów.

MM
źródło: reuters.comKomentarze