Ilu Ukraińców mieszka w Polsce? Ta liczba robi wrażenie!

Od momentu ataku Rosji na Ukrainę, do Polski masowo przybywali uchodźcy. Przyjeżdżali do nas nie tylko bezpośrednio po inwazji, ale i w kolejnych miesiącach.

Ilu uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę? A ilu Ukraińców zostało w Polsce?

 

pixabay

 

Ilu Ukraińców mieszka w Polsce?

 

Jak informuje RMF, od 24 lutego 2022 r. do Polski przybyło aż 12,5 miliona obywateli Ukrainy! Część z nich w naszym kraju spędziła tylko kilka dni, Polskę traktując jako kraj transferowy. Inni zostali na dłużej, jeszcze inni prawdopodobnie na stałe.

 

W efekcie, z naszego kraju wyjechało około 10,5 miliona Ukraińców. Jak przekazał reporter RMF, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje iż:

 

Szacuje się, że na terenie naszego kraju aktualnie przebywa ponad 1,2 miliona obywateli Ukrainy*

 

O tym, czy wiążą oni z Polską swoją przyszłość świadczy nadanie numeru PESEL oraz korzystanie z niego. Wskazuje to bowiem na osoby, które chcą w naszym kraju legalnie mieszkać, pracować i posyłać dzieci do szkół czy przedszkoli.

 

Do tej pory łącznie nadano ponad 1,5 mln (1 507 461) numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, z czego dziś aktywnych jest niespełna milion (997 932). Najwięcej osób z aktywnymi numerami PESEL jest w województwie mazowieckim (211 693), dolnośląskim (112 045) oraz śląskim (98 625)*

 

Ukraińcy najchętniej zamieszkują w dużych aglomeracjach i najwięcej jest ich w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku.

 

Odnośnie demografii uchodźców z Ukrainy, to mężczyzn jest dwa razy mniej niż kobiet i są to panowie w wieku 60+. Kobiety natomiast bardzo często w Polsce przebywają wraz z dziećmi.

 

>>>Podlewał drzewka w rzęsistym deszczu. Miasto Szczecin komentuje!

 

*źródło/cyt: rmf24.pl

 

Komentarze