IMGW wydało ostrzeżenie! Przed nami śnieżyce i mrozy

Zima wkracza do Polski pełną parą i nie zanosi się by ustąpiła w najbliższym czasie. Dla 10 województw IMGW wydało specjalne ostrzeżenia. Zarówno w środę jak i czwartek prawie w całej Polsce wystąpią opady śniegu. Miejscami przybędzie 10 cm białego puchu.

 

W środę w Polsce zimowa aura się rozwinie. Nasz kraj wchodzi w zasięg niżu z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Skandynawią. Poza tym Polska dostaje się w granice chłodnego powietrza polarno-morskiego.

 

Spowoduje to, że w środę w kraju występować będzie spore zachmurzenie. Przyczyni się ono do opadów śniegu. Na wybrzeżu oraz lokalnie krańcach zachodnich może spaść deszcz ze śniegiem.

 

Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej w środę to 5 cm na północy kraju i około 8 -10 cm w górach. Temperatura przez dzień wahać się będzie od -2 stopni Celsjusza do 2 stopni. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, a najzimniej na północnym wschodzie kraju.

 

W nocy opady śniegu nie ustąpią. Miejscami może przybyć 5 cm białego puchu. Zdecydowanie najbardziej pokrywa śnieżna zwiększy się na południu oraz południowym zachodzie, gdzie spadnie nawet 10 cm śniegu. W Sudetach prognozowane są opady do 15 cm.

 

https://twitter.com/IMGWmeteo/status/1349219050019319808

 

IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Objętych tych alertem zostało 10 województw: opolskie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie oraz pomorskie. Poza tym ostrzeżenie dotyczy Dolnego Śląska, Warmii i Mazur, a także zachodniej części Mazowsza.

 

Źródło: Radio Zet

Foto: PixabayKomentarze