IMGW wystosowało ostrzeżenie! W kilku województwach spadnie nawet 15 cm śniegu

Zima coraz śmielej wchodzi do Polski. W wielu częściach naszego kraju pojawiły się już znaczne pokłady białego puchu. Wszystko wskazuje na to, że pokrywa śnieżna będzie się w najbliższym czasie tylko zwiększać. Szczególnie w kilku konkretnych województwach wyróżnionym przez IMGW.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środowe popołudnie wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Dotyczyć one ma intensywnych opadów śniegu. Te wystąpią w trzech województwach centralnej Polski. Dużej przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewać się można w łódzkim, na południu Mazowsza oraz wschodzie Wielkopolski.

 

Tam właśnie według prognoz IMGW spadnie nawet 15 cm śniegu. W następnych dniach intensywne opady białego puchu przewidywane są na Warmii i Mazurach, Podlasiu, centrum kraju, a także województwie zachodniopomorskim oraz w Wielkopolsce.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydawane przez IMGW oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające występowaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Wszystko wskazuje na to, że zima nie opuści Polski tak szybko. Do tej pory intensywne opady śniegu występowały na północy kraju. W Elblągu obecnie pokrywa śnieżna wynosi 19 cm. W Chojnicach natomiast jest 11 cm. Najwięcej śniegu w Polsce znajduje się na śnieżce. Tam białego puchu jest 38 cm. 30 cm pokrywy śnieżnej jest natomiast na Kasprowym Wierchu, a w Zakopanem jest 12 cm.

 

Źródło: Radio Zet, IMGW

Foto: PixabayKomentarze