W Tyberiadzie i Nazarecie uczczono pamięć o Armii Polskiej na Wschodzie. O żołnierzach pamiętali weterani gen. Władysława Andersa wraz z delegacją państwową.
W Tyberiadzie, przed pomnikiem obrazującym 1000 lat Polski, złożono kwiaty, a w Nazarecie odwiedzono Bazylikę Zwiastowania Pańskiego. Uroczystości rozpoczęto od mszy w kościele św. Piotra. To właśnie tam znajduje się monument, ufundowany w 1945 roku przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. Biało-czerwony wieniec w imieniu polskiego parlamentu złożyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, Joachim Brudziński i Maria Koc.
Pomnik, który w formie ołtarza zaprojektował i wyrzeźbił jeden z żołnierzy Armii Andersa por. Tadeusz Zieliński, przedstawia wizerunek Matki Boskiej, obok której znajdują się symbolizujące miłość i wiarę postaci harcerki i harcerza. Imponujący monument przedstawia również płaskorzeźby św. Krzysztofa i św. Michała, które uzupełniają figury polskiego rycerza z czasów Bolesława Chrobrego i żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie. Po obu stronach ołtarza znajdują się herby Lwowa, Wilna i Gdańska oraz Warszawy, Krakowa i Poznania.
W kolejnych dniach delegacja odwiedzi m.in. wojenne cmentarze brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Hajfie, a także groby Polaków na XIX-wiecznym cywilnym cmentarzu chrześcijańskim w Jaffie z czasów, gdy Palestyna była częścią Imperium Osmańskiego. Kombatanci będą mieli okazję zobaczyć także święte miejsce judaizmu – Ścianę Płaczu zwaną też Murem Zachodnim.
źródło: PAP
fot.: wikipedia