Jak obliczyć wiek psa? Mnożenie przez 7 to MIT – SPRAWDŹ

Przyjmuje się, że wiek psa obliczamy, mnożąc jego „prawdziwy” wiek razy 7. W ten sposób np. dwuletni pies według tej metody to jak ludzki 14-latek, a 10-letni – jak 70-latek. Naukowcy jednak uważają, że jest to błąd, a bardziej dokładny sposób jest o wiele, o wiele trudniejszy – ale i tak możemy zrobić to sami! 

Swoją pracę uczeni oparli na badaniach DNA. Na tej podstawie ustalili, że obliczanie wieku psa poprzez mnożenie go razy 7 jest mitem, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wiek psa to wypadkowa znacznie trudniejszych do obliczenia czynników. Jak obliczyć wiek psa? 

 

ZOBACZ TEŻ: Woda z kranu powoduje RAKA? Znana dziennikarka zmagająca się z nowotworem UJAWNIA

 

Wraz z wiekiem w ludzkim DNA pojawiają się pewne zmiany. Przybywa tzw. grup metylowych, których obecność może nieco zmieniać aktywność danego fragmentu DNA. Po ich obecności można ustalić dość dokładnie wiek człowieka. Jak się okazało tak samo można ustalić wiek psa, lub innego zwierzęcia!

 

Badania grup metylowych pozwalają na określenie tzw. zegara epigenetycznego.  Dlatego naukowcy z San Diego w Kalifornii postanowili przebadać pod tym kątem 104 labradory w wieku od 4 tygodni do 16 lat. 

 

Badania uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że istnieją pewne podobieństwa pomiędzy procesem metylacji u ludzi i psów. Dzięki tym podobieństwom można było opracować wzór do obliczania „ludzkiego” wieku psa.

 

Na początek bierzemy logarytm naturalny z wieku psa. Możemy do tego wykorzystać kalkulatory dostępne on-line. Jeśli nasz pies ma 2 lata, to logarytm naturalny z 2 wynosi 0,69. Następnie logarytm mnożymy przez 16 i do wyniku dodajemy 31. W tym wypadku wynik wyniesie 42,04 – a więc pies w wieku 2 lat ma metylację na poziomie 42-letniego człowieka! Zaś pies w wieku 18 lat – na poziomie 77-letniego człowieka.

 

Jak widać niektóre etapy rozwoju psa zupełnie nie pokrywają się z ludzkimi. Widać to szczególnie u młodszych czworonogów, u których rozwój następuje zdecydowanie szybciej. Później różnice te stają się nieco mniejsze. Naukowcy z Kalifornii twierdzą, że jest o znacznie dokładniejszy sposób by poznać wiek psa niż mnożenie jego wieku przez 7!

Komentarze