Odfrankowienie kredytu jest trudne, ale jak najbardziej możliwe.
Jak skutecznie odfrankowić kredyt?
Odfrankowienie kredytu może przynieść realną ulgę tym, którzy kilkanaście lat temu zdecydowali się na popularny wówczas kredyt we frankach szwajcarskich. W praktyce takie rozwiązanie oznacza przekształcenie kredytu w walucie obcej na zobowiązanie w złotówkach. Cel jest prosty: redukcja ryzyka wahań kursu walutowego, co skutkuje niestabilnymi i trudnymi do przewidzenia kosztami kredytu.
W jakich sytuacjach możliwe jest odfrankowienie kredytu?
Co do zasady, odfrankowienie może zostać podjęte na dwa sposoby, czyli:
- poprzez działania podjęte z inicjatywy kredytobiorcy,
- w odpowiedzi na ofertę banku, który również może zaproponować takie rozwiązanie.
Tak czy inaczej, kluczową rolę odgrywa analiza zapisów zawartych w umowie kredytowej.
Co należy zrobić, by rozpocząć odfrankowienie kredytu?
Jeśli rozważasz odfrankowienie kredytu frankowego, pierwszym krokiem, który można wówczas podjąć, jest konsultacja z prawnikiem (zajmują się tym np. prawnicy z https://www.sobotajachira.pl). Można wówczas łatwiej ocenić, czy w danej umowie występują tzw. klauzule abuzywne. Rozumie się przez to niedozwolone zapisy stanowiące podstawę do unieważnienia:
- niektórych jej zapisów,
- całej umowy.
Dzięki temu łatwiejsze staje się podjęcie negocjacji z bankiem. Trzeba bowiem wiedzieć, że banki raczej niechętnie godzą się na odfrankowienie kredytu. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: oznacza to dla nich pewne straty finansowe.
Jakie kroki trzeba podjąć, by móc skutecznie przewalutować kredyt?
Jeśli chodzi o odfrankowienie kredytu bankowego, cały ten proces można podzielić na kilka głównych etapów. Pierwszy z nich to, jak już wspomnieliśmy, przeanalizowanie zapisów umowy kredytowej, kolejny zaś to rozpoczęcie negocjacji z bankiem.
W toku tych negocjacji ustala się warunki przewalutowania kredytu frankowego na złotówki. Takie przewalutowanie może obejmować przeliczenie pozostałej do spłaty kwoty kredytu, a także ustalenie nowego harmonogramu spłaty kredytu. Bardzo istotne jest wówczas ustalenie kursu wymiany walut.
Nie jest niczym zaskakującym, że kurs wymiany w kredycie walutowym może okazać się jednym z kluczowych elementów negocjacji. Bank może na przykład zaproponować przeliczenie kredytu po aktualnych notowaniach rynkowych lub po kursie z dnia przewalutowania (oczywiście, propozycja będzie zapewne korzystna dla banku).
Następnie, już po uzgodnieniu warunków z bankiem-kredytodawcą, dokonuje się niezbędnych formalności.
Co dalej po przewalutowaniu kredytu?
Odfrankowienie kredytu frankowego może przynieść spore korzyści, nie tylko poprzez obniżenie wartości zobowiązania, ale także z uwagi na możliwość zapewnienia sobie większej stabilności finansowej. Przewalutowanie kredytu frankowego na złotówki eliminuje bowiem ryzyko w postaci wahań kursu franka szwajcarskiego. Dzięki temu frankowicz może lepiej zaplanować swoje wydatki.
Jeśli zatem jesteś kredytobiorcą, który boryka się z kredytem we frankach i wiesz, że obecne warunki spłaty stają się dla Ciebie trudne do udźwignięcia, odfrankowienie kredytu bankowego może okazać się rozwiązaniem, które zapewni Ci lepszą kontrolę nad domowymi finansami.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY