Zgubiłeś dowód? Nowy wyrobisz bez wychodzenia z domu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od początku wakacji z możliwości wyrobienia dowodu osobistego online skorzystało już ponad 6 tysięcy osób. Co zrobić, gdy stracimy dokument? Jak dostać nowy? Okazuje się, że jest to dziecinnie łatwe. Wystarczy tylko dostęp do Internetu.

– Co się może stać, jeśli ktoś o złych zamiarach zdobędzie Wasz dowód? Może np. na Wasze nazwisko wziąć kredyt. To właśnie dlatego nie warto zwlekać ze zgłoszeniem jego utraty. Jeśli zaginiony dokument wyrabialiście całkiem niedawno, czyli jest e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu go unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak podają urzędnicy, dowody najczęściej gubimy w weekend, a ich utratę zgłaszamy w poniedziałek.

– Dniem, kiedy Polacy najczęściej korzystają z możliwości zgłoszenia online utraty dowodu osobistego jest poniedziałek. W tej kategorii, od początku wakacji, rekordzistą okazał się 29 czerwca. Tylko tego jednego dnia przez internet zgłoszono utratę 315 dokumentów. Dwa tygodnie później, w poniedziałek 13 lipca, 273. A w ostatni poniedziałek – 3 sierpnia – dostaliśmy 206 internetowych zgłoszeń – podaje Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak wyrobić dowód online?

Trzeba posiadać profil zaufany. Można go założyć poprzez internetowe konto bankowe. Następnie należy wejść na gov.pl i wybrać e-usługę „Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód”.

Dotyczy to właścicieli tradycyjnych dokumentów, bez warstwy elektronicznej, odebranych przed 4 marca 2019 r.

Następnie należy kliknąć Wyślij zgłoszenie.

Jeśli zgłaszamy uszkodzenie, musimy zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

Gdy klikniemy Unieważnij dowód, czynność trzeba potwierdzić kodem SMS, który dostaniemy na numer telefonu, przypisany do profilu zaufanego.

Dokument unieważnia się automatycznie, o każdej porze dnia i nocy.

Jeśli zaginiony dowód został odebrany po 4 marca 2019 r, zanim go unieważnimy, możemy go najpierw zawiesić na 14 dni. Jeśli go w tym czasie znajdziemy, dokument można odwiesić.

Natychmiast po unieważnieniu dowodu składamy, także online, wniosek o nowy. Pamiętajmy o aktualnym zdjęciu twarzy.

Fot. PixabayKomentarze