Jaki materiał maseczek jest NAJLEPSZY? Wyniki najnowszych badań ZASKAKUJĄ!

Wielu z Was zapewne zastanawia się jaki materiał maseczek chroni nas najbardziej przed zakażeniem. Najnowsze badania naukowców rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Przez pandemię koronawirusa jesteśmy zobligowani do zakrywania ust i nosa. Nie tylko ze względu na nasze własne bezpieczeństwo ale także ze względu na to by nie zarazić nikogo innego. Fińscy naukowcy z Technical Research Centre of Finland (VTT) przeprowadzili badania, w których zbadali maseczki pod kątem efektywności zatrzymywania cząsteczek koronawirusa. Jaki materiał maseczek jest najlepszy? Wyniki są zaskakujące.

 

ZOBACZ TAKŻE: Oto WYTYCZNE, których trzeba przestrzegać podczas wizyty u fryzjera. ZOBACZ!

 

Przeprowadzone przez fińskich naukowców badania jasno wskazują na to, że maseczki mogą spowolnić wirusa, ale nie mogą zatrzymać jego rozprzestrzeniania. Profesor VTT Ali Harlin w rozmowie z radiem Yle powiedział, że maseczki mogą stanowić dodatkową ochronę dla społeczeństwa, jednak nie są rozwiązaniem doskonałym. Należy przede wszystkim oprócz noszenia maseczki dbać o higienę i częste oraz poprawne mycie rąk.

 

Które maseczki najlepsze?

Z badań przeprowadzonych przez VTT wynika, że maseczki poliestrowe są skuteczniejsze od bawełnianych, ze względu na wodoodporność. Poza tym te wyprodukowane z bawełny filtrują tylko ok. 20-30 % cząsteczek wirusa. Większą filtrację mają maseczki poliestrowe, wynoszącą ok. 40-50 %.

 

 

next.gazeta.pl / fot. pixabay

Komentarze