JEDYNE TAKIE DRZEWO W EUROPIE, ROŚNIE W POLSCE. Aby je chronić, jeszcze w tym roku powstanie nowa…

Jeszcze w tym roku w gdańskim Parku Oliwskim zostanie zbudowana nowa palmiarnia. Stanie ona w miejscu dotychczasowej rotundy, która nie mieści już palmy daktylowej zasadzonej przed około 180 laty. To najstarsze takie drzewo w Europie hodowane w sztucznym środowisku.

Palma daktylowa trafiła do Gdańska jako pamiątka z wypraw jednego z gdańskich cystersów. Początkowo rosła w doniczce, ale z upływem czasu trzeba było wkopać ją w ziemię i wybudować oranżerię, która z czasem była rozbudowywana.

Obecna palmiarnia powstała w 1985 r. i dziś nie zapewnia właściwych warunków palmie i innym ciepłolubnym roślinom rosnącym w jej wnętrzu. Budowla jest też zbyt niska: ma ok. 15 m wysokości, a liście w górnych partiach palmy daktylowej już kilkakrotnie wypchnęły szybki w szklanym dachu budowli.

Maria Jaźwińska z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ), która to spółka opiekuje się Parkiem Oliwskim, w tym palmiarnią, poinformowała, że w najbliższych tygodniach Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi przetarg na budowę nowej palmiarni.

Nowa rotunda ma mieć 24 m wysokości. Jej powierzchnia użytkowa wyniesie 200 m kw., a kubatura – prawie 4,3 m sześć. Jeśli postępowanie przetargowe przebiegnie bez problemów, to budowa powinna zostać zrealizowana do końca listopada br.

Źródło PAP

MM

 

 Komentarze