Jeździsz dieslem? Wykańczasz nasze płuca!

Naukowcy Imperial College w Londynie dowiedli, że opary z oleju napędowego mogą doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego.

 

Badania prowadzili naukowcy z Imperial College w Londynie, wykazali, że istnieje proces, w wyniku którego cząstki, które wydobywają się z silników diesla mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego. 

 

Badania wykazały silne powiązanie między zanieczyszczeniami powietrza w miastach, a objawami oddechowymi, takimi jak kaszel i duszności. W najnowszym teście, opublikowanym w czasopiśmie „Journal of Allergy and Immunology Clinical Immunology”, międzynarodowy zespół wykazał, że produkty uboczne spalania oleju napędowego – określane, jako PAH – bezpośrednio stymulują nerwy w płucach, co może powodować ich rozległe schorzenia.

 
 

Odkrycia mogą stanowić kluczowy związek między narażeniem na zanieczyszczenie powietrza na ulicach miasta, a objawami oddechowymi, które mogą prowadzić do hospitalizacji u osób zagrożonych wyższym ryzykiem, takich jak osoby bardzo młode, starsze oraz osoby z chorobami układu oddechowego.

 

źródło: dailymail

fot.: pixabay

KGKomentarze