Muzeum Auschwitz uruchomiło program „REMEMBER”, który ma za zadanie wyłapywać w tekście błędne sformułowania jak np. „polskie obozy śmierci” i proponować zastąpienie błędnego terminu inną frazą.
Aplikacja „REMEMBER” dostępna jest w 16 językach świata m.in. angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, francuskim, japońskim, włoskim. Działa jak korektor tekstu wyłapuje niepoprawne terminy i proponuje zastąpienie je innymi, poprawnymi historycznie.
Aplikację można pobrać za darmo klikając na link:
https://correctmistakes.auschwitz.org/
Doktor P.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, wyjaśnia, że błędne sformułowania są stosowane nader często. Przypomina, że teren, na którym znajduje się obóz został siła włączony do III Rzeszy. „Jasne jest to dla wszystkich, którzy odwiedzają autentyczne Miejsce Pamięci lub czytają nasze publikacje. Podkreślamy to także w naszej aktywności w Internecie. Jednak od czasu do czasu w mediach pojawia się to fałszywe i bardzo bolesne dla Polaków stwierdzenie”- komentuje Cywiński i dodaje: „Teraz, mając w pamięci wydarzenia 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, wysyłamy tę aplikację do wszystkich akredytowanych na obchody dziennikarzy. Zachęcamy także redakcje, instytucje i szkoły na całym świecie, aby instalowały ją na swoich komputerach”.
Agnieszka Heidrich z FCB Warsaw gdzie zrodził się projekt aplikacji, komentuje „Po przeanalizowaniu kto i gdzie użył frazy +polskie obozy śmierci+ okazało się, że ci, którzy rozpowszechniali ten błąd to głównie dziennikarze. Choć znamy przypadki celowej manipulacji, a następnie odmowy umieszczenia sprostowania, to często błędy te biorą się z pośpiechu i braku wiedzy. Było to dla nas inspiracją do stworzenia aplikacji”.
PW
Źródło: www.pap.pl