Już niedługo pojawi się DODATKOWY ZASIŁEK! Już teraz można składać wnioski o jego przyznanie!

Za jakiś dostępny będzie dodatkowy zasiłek pieniężny. Osoby chcące go uzyskać mogą już składać wnioski o jego przyznanie. 

Wszyscy Ci, którzy pobierali dodatkowy zasiłek opiekuńczy do tej pory mogą starać się o jego wydłużenie i jego kolejne transze. Wnioski o świadczenie rozpatrywane są po wejściu w życie nowych przepisów związanych z zagrożeniem SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka wprowadza zmiany w sklepach na czas epidemii! Musisz o nich wiedzieć!

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które wychowują dziecko do 8 roku życia i w związku z zamknięciem placówki oświatowej nie mają osoby, która mogłaby się nim zająć. ZUS wypłaca taki zasiłek w wysokości 80 procent pobieranego wynagrodzenia rodzica.

Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać świadczenie?

  • osoba ubiegająca się o zasiłek podlega ubezpieczeniu chorobowemu,
  • nie przekroczono limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym,
  • zamknięto placówkę edukacyjno-wychowawczą (żłobek, przedszkole, klub dziecięcy czy szkołę np. z powodu koronawrusa),
  • nie ma innego członka rodziny, który mógłby sprawować opiekę nad dzieckiem,
  • dziecko ma maksymalnie 8 lat.

 

Okres zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków przedłużył się. ZUS poinformował w swoim komunikacie, że rodzice którym kończy się 14-dniowy zasiłek opiekuńczy mogą składać wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Warto także dodać, że rodzice mogą wystąpić o świadczenie na ogólnych zasadach. Oznacza to, że świadczenie będzie przysługiwało w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym.

 

Aby otrzymać świadczenie należy wypełnić formularz, który można znaleźć na stronie ZUS – Z 15A i oświadczenie o zamknięciu placówki.

 

Fot. pixabayKomentarze