Kanada: Hymn musi stać się nieutralny względem płci

Kanada szuka rozwiązania, aby jej hymn stał się neutralny względem płci na 150. rocznicę powstania kraju, która świętowana będzie w 2017 roku.

Kanadyjczycy mają problem ze słowami „O Kanado! Nasz domu i rodzinny kraju, prawdziwie patriotyczna miłość rządzi wszystkimi Twoimi synami”. Synami. Słowo klucz. To o nie największe pretensje mają przedstawiciele Partii Liberalnej Kanady, którzy uważają, że wspomniany fragment narodowej pieśni dyskryminuje kobiety.

W przeddzień 150. rocznicy powstania naszej federacji, ważne jest, żeby jeden z najbardziej znanych i cenionych symboli narodowych odzwierciedlał postęp dokonany przez nasz kraj pod względem równości płci – powiedział, za pośrednictwem syntezatora mowy na tablecie (jest chory na ALS, ma problemy z mową). lider PLK, Mauril Belanger. Postęp ten był powolny i wywalczony w trudach. Powinien być zaznaczony w hymnie naszego kraju – dodał.

Nie wiadomo, czy projekt wejdzie w życie, bowiem sprzeciwiają się mu przedstawiciele Partii Konserwatywnej. W 2015 roku to ich głosami odrzucono podobną propozycję.

Hymn Kanady próbowano zmienić już 10 razy.

źródło: rt.com, TVP INFO
Fot. pixabay.com

DZKomentarze