Kancelaria restrukturyzacyjna – w czym może pomóc?

Własna firma nie zawsze oznacza odniesienie sukcesu. W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zaistnieć z powodzeniem na rynku. Ten bowiem od lat przepełniony jest aż po brzegi. Wiele przedsiębiorstw na skraju bankructwa jest zmuszona do ostateczności – ogłoszenia upadłości. Jednak nie musi być to konieczne. Skuteczną ochronę przed upadłością może zapewnić właśnie postępowanie restrukturyzacyjne. Kiedy warto z tego skorzystać? Jak znaleźć dobrą kancelarię restrukturyzacyjną?  

 

fot. unsplash.com

 

Postępowanie restrukturyzacyjne – co to jest?

Przed przybliżeniem zasad działania kancelarii restrukturyzacyjnych, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest samo postępowanie restrukturyzacyjne. Jest to podstawa, którą jeśli się pozna, znacznie łatwiej będzie zrozumieć wszystkie pojęcia i czynności pochodzące od niej.

Czym jest więc postępowanie restrukturyzacyjne? To typ postępowania sądowego, którego celem jest odbudowanie przedsiębiorstwa poprzez zbiór różnego rodzaju strategii i działań. Oczywiście wszystkie te czynności wykonywane mogą być jedynie wedle poszanowania obowiązujących przepisów, a także praw samych wierzycieli. Przy takim postępowaniu, dłużnik ustala zupełnie nowy sposób na spłatę zobowiązania. Tym samym zawiera ze swymi wierzycielami układ.

Po co właściwie wdraża się postępowanie restrukturyzacyjne i w czym lepsze jest ono od upadłości? Tutaj odpowiedź jest dość prosta. Takie postępowanie pozwala na redukcję zadłużenia i zapewnia ochronę przeciwegzekucyjną. Jednocześnie umożliwia wstrzymanie wypowiedzenia różnego rodzaju umów. Co najważniejsze jednak, podczas postępowania można wciąż prowadzić działalność i próbować ją rozwijać, co daje ogromne pole do odbudowy firmy i umocnienie jej pozycji na rynku, a nie zamykanie jej, jak działoby się to w przypadku ogłoszenia upadłości.

Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego zapewnia wiele korzyści. I to nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i dla wierzycieli. Dla tych drugich jest to bowiem szansa na znacznie szybsze odzyskanie wszystkich należności.

Kancelaria restrukturyzacyjna – czym się zajmuje?

Postępowanie restrukturyzacyjne to szereg różnego rodzaju działań. Do jego wdrożenia i przeprowadzenia niezbędna jest ogromna wiedza z zakresu przepisów prawnych oraz odpowiednie doświadczenie. Przedsiębiorcy decydujący się na takie postępowanie, korzystają więc niemal zawsze właśnie ze wsparcia kancelarii restrukturyzacyjnych. Te bowiem oferują pomoc w powyższych zadaniach.

Mówiąc w dużym skrócie, kancelaria restrukturyzacyjna to podmiot, który zajmuje się przeprowadzaniem firm przez postępowanie restrukturyzacyjne od strony prawnej. Zapewnia wsparcie w zakresie wszelkich umów, sporządzania dokumentów, czy też tworzenia odpowiedniego planu odbudowy. Można więc śmiało stwierdzić, że kancelaria restrukturyzacyjna ratuje przedsiębiorstwa przed szponami niewypłacalności i koniecznością ogłaszania upadłości.

Kancelaria restrukturyzacyjna – zakres działania

Zakres działań kancelarii restrukturyzacyjnych może różnić się w zależności od konkretnej firmy. Tych bowiem pojawia się coraz więcej, a każda z nich może oferować nieco inne usługi. Jednak przeważnie podstawowe działania takich kancelarii są bardzo podobne. Oczywiście zajmują się one przede wszystkim restrukturyzacją działalności gospodarczych, a także gospodarstw rolnych. Prócz tego jednak jest jeszcze wiele innych działań, w tym między innymi:

  • negocjacje z wierzycielami
  • reprezentowanie wierzycieli i dłużników w postępowaniu
  • szczegółowa analiza
  • stworzenie i zatwierdzenie planu spłaty
  • weryfikacja przesłanek związanych z niewypłacalnością
  • doradztwo
  • profesjonalny nadzór.

Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii restrukturyzacyjnej?

Do kogo właściwie kierowane są usługi kancelarii restrukturyzacyjnych? Przede wszystkim do przedsiębiorców i spółek, które borykają się z dużymi kłopotami finansowymi. Dotyczy to rzecz jasna licznych długów i niemożności regularnej spłaty wierzycieli. Z takich usług warto skorzystać przede wszystkim, jeśli mimo krytycznej sytuacji nie chce się rezygnować z prowadzenia firmy. To także świetne rozwiązanie, jeśli działalność jej w miejscu intensywnego rozwoju, ale nie zarabia tyle, by móc regulować należności u wierzycieli. Krótko mówiąc, w kancelarii restrukturyzacyjnej pomoc znajdą wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą ratować swoją firmę, a następnie skutecznie ją odbudować.

 

Kancelaria restrukturyzacyjna – gdzie szukać?

Kancelarii restrukturyzacyjnych pojawia się coraz więcej. Jak znaleźć więc najlepszą i gdzie właściwie szukać? Jeśli nie mamy w tym zakresie żadnych poleceń, najlepiej skierujmy się w stronę internetu.

Obecnie każda dobra kancelaria, tak jak choćby kancelaria restrukturyzacyjna KPR, ma własną stronę internetową, na której można dowiedzieć się wszystkich istotnych informacji. Wchodząc na taką witrynę, zapoznamy się ze szczegółami oferty, warunkami współpracy, a także zakresem pomocy. A to pozwoli wybrać kancelarię, która zapewni pomoc na najwyższym poziomie.

 

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Komentarze