KARA za BRAK SZCZEPIONKI to nawet 10 000 złotych! W POLSCE liczba niezaszczepionych rośnie!

Rośnie liczba niezaszczepionych i liczba kar przyznawanych przez sanepid. Lęk przed ukłuciem nie tłumaczy, ale ukłucie finansowe w postaci wysokiej grzywny naprawdę może zaboleć.

 

Grzywna w przypadku braku szczepionki to ostateczność, ale sanepid przyznaje, że to konieczne, aby zwiększyć ochronę innych. Informację o karze pieniężnej w przypadku braku szczepienia dziecka uzyskujemy na odwrocie wezwania. Wielu rodziców lekceważy tą informację i po prostu nie zabierają dzieci na szczepienia. W takim przypadku przychodnia informuje sanepid, a ten wysyła wezwanie na ponowne szczepienie, jeśli nie poskutkuje, organ wysyła zawiadomienie do wojewody o nałożenie grzywny.

 

Wysokość jednorazowej kary to od 250 do 10 000 złotych. W wielu rejonach Polski, liczba kar rośnie. Przykładowo w województwie mazowieckim w ciągu roku liczba wydanych wezwań do zapłaty wzrosła z 6 do 40, czyli praktycznie 66%. W województwie zachodniopomorskim liczba kar w 2017 roku wynosi już 227, a jest dopiero sierpień. W 2012 roku liczba niezaszczepionych dzieci wzrosła do ponad 12 tysięcy, dla porównania w 2010 roku liczba wynosiła około 2500. 

 

źródło: tvn24

kg

 Komentarze