Kary za brak maseczki są NIELEGALNE?! To prawdziwa AFERA!

Kary za brak maseczki są nielegalne? Szykuje się prawdziwa afera?! To niesamowite, że doszło do takich sytuacji!

Pan Marek dostał mandat za brak maseczki. Wszystko działo się w kwietniu 2020 roku. Na dodatek miał złamać zakaz przemieszczania się.

Zobacz także: Jest prognoza na marzec! Takiej pogody NIKT się nie spodziewał!

– Tymczasem ograniczenia te wprowadzono rozporządzeniem rządu z naruszeniem Konstytucji i jako takie nie były legalne. A ponadto sąd i tak pomylił się, karząc za brak maseczki. Rozporządzenie nie nakazywało bowiem tego osobie, która jechała autem sama – podał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik wniósł kasację do Sądu Najwyższego. To już kolejna interwencja RPO w sprawie maseczek. Przepisy, na podstawie których karano za te przewinienia, nie były bowiem zgodne z Konstytucją.

Od początku pandemii rzecznik wielokrotnie podejmował ten temat.

– Rzecznik zarzuca wyrokowi rażące naruszenie art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 5 i § 18 ust 1 pkt 2a rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. Polegało to na niewłaściwym zastosowaniu tych przepisów przez sąd w sytuacji, gdy czyn przypisany panu Markowi nie wyczerpywał znamion wykroczenia – dodał RPO.

symptom
Fot. Pixabay

Ponadto w momencie wydawania wyroku rozporządzenie z 19 kwietnia 2020 r. już nie było obowiązujące, a aktualne rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2020 r. nie miało zawartego w sobie zakazu przemieszczania się.

Dlatego RPO wniósł o to, by uchylić wyrok nakazowy Sądu Rejonowego.

Pewnie takich spraw będzie jeszcze więcej!

Zobacz także: Ale radosne wieści! Jolanta Kwaśniewska na pewno jest WZRUSZONA!

Fot. Pixabay

Źródło: RPOKomentarze