Można już jeździć bez dokumentów! Poznaj szczegóły.

Prawo jazdy w Polsce ma ponad 21 milionów osób! Od soboty nie muszą oni już posiadać przy sobie tego dokumentu, bo w trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą wszystko przez Internet. Także punkty karne!

mPrawo jazdy jest cyfrowym dokumentem, w którym zostały zapisane uprawnienia kierowców do prowadzenia pojazdów. Stanowi on część aplikacji internetowej mObywatel, którą każdy użytkownik smartfona może bez problemu i całkowicie za darmo zainstalować na swoim telefonie. W aplikacji można aktywować również mTożsamość (cyfrowa wersja dowodu osobistego), mPojazd (elektroniczny dowód rejestracyjny i polisa OC) oraz eRecepty.

Aby podczas kontroli drogowej wylegitymować się policjantowi z dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem wystarczy pokazać ekran smartfona z widokiem mPrawa jazdy. Może to być przydatne również m.in. przy korzystaniu z wypożyczalni samochodów, kupowaniu ubezpieczenia OC lub podczas kolizji drogowej, gdy trzeba wymienić się danymi z innym kierowcą.

Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, nie ma i nie będzie obowiązku posiadania aplikacji mPrawo jazdy, gdyż policjanci drogówki będą w stanie sprawdzić osobę legitymowaną w Centralnej Ewidencji Kierowców na podstawie innego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego, paszportu).

Ministerstwo zapewnia, że dane zapisane w mObywatel są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem przypisanym wyłącznie do jednego numeru telefonu. Nawet po zgubieniu smartfona pozostają one bezpieczne i chronione m.in. hasłem, które użytkownik wybiera każdorazowo przy aktywacji aplikacji.

TPKomentarze