Kontrole sanepidu coraz częstsze! Mogą zapukać także do TWOICH drzwi!

Kontrole sanepidu są coraz częstsze! Urzędnicy mogą zapukać także do Twoich drzwi! Czy musimy wpuścić kontrolerów? Jakie są przepisy w tej sprawie?

Kontrole odbywają się w kontrze do akcji #OtwieraMY. Przedsiębiorcy jednak żadnych kar nie otrzymują! O co więc chodzi?

Zobacz także: SKANDAL ze Zbigniewem Ziobrą! Sprawa jest już badana!

Akcja #OtwieraMY to działania przedsiębiorców, którzy buntują się i otwierają firmy, które nie działają z powodu rządowych obostrzeń.

Do siedzib przedsiębiorców pukają więc kontrolerzy, ale… żadnych kar ostatecznie nie ma. Sądy uchylają decyzje sanepidu, bo brak jest np. podstaw prawnych do ich wymierzania.

Fot. Pixabay

– Dziś możemy już mówić o lawinie wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych, które uchylają kary nakładane przez sanepid – mówi adwokat Paweł Kopij z Kancelarii Kopij Zubrzycki, cytowany przez Agencję Newseria.

Okazuje się, że kary są po prostu niekonstytucyjne.

– Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje dwie główne wady decyzji wydawanych przez sanepid. Pierwszą i najważniejszą jest niekonstytucyjność podstawy prawnej dla decyzji o nałożeniu kary – dodał Kopij.

Chodzi o to, że zgodnie z konstytucją ograniczenia mogą być wprowadzane, ale tylko w drodze ustawy. A obecnie mamy tylko rozporządzenia.

Czy więc łamanie przepisów pozostanie bez kary? Wychodzi na to, że tak. Chyba, że rząd zdecyduje się uregulować wszystko w drodze ustawy. Do tego jednak jeszcze daleko.

Zobacz także: MOCNE oświadczenie Agaty Młynarskiej! Chodzi o jej męża!

Źródło: biznesinfo.pl, NewseriaKomentarze