Koronawirus nie straszny dla najbogatszych. Zadziwiające efekty pandemii

Wydawać by się mogło, że pandemia koronawirusa uderzy po kieszeni każdego. I że każdy niezależnie od zasobności portfela będzie narażony na zachorowanie i śmierć. Okazuje się jednak, że mimo spadających akcji na giełdach i firm chwiejących się w posadach, najbogatsi ludzie na koronawirusie wcale nie tracą. 

Jak podaje „Daily Mail”, sytuacja gospodarcza Amerykanów nie jest najlepsza. Zanotowano tam rekordowe bezrobocie, ponad 4 miliony obywateli złożyło wnioski o zasiłki, zaś łącznie słupek bezrobotnych wystrzelił do 15%. Jednak raport przygotowany przez Institute for Policy Studies pokazuje, że sytuacja najbogatszych Amerykanów jest zgoła odmienna.

 

ZOBACZ TEŻ: Oblana denaturatem i podpalona konała przez miesiąc w szpitalu. Makabra w Grudziądzu

 

Wyliczenia specjalistów informują o tym, że amerykańscy miliarderzy wzbogacili się na koronawirusie. Ich zyski idą w setki miliardów dolarów, a wśród tych, którzy najlepiej wykorzystali sytuację jest m.in. Jeff Bezos. Dochody miliarderów wzrosły o 10%.

 

Wspomniany tu już Bezos, szef Amazona do niedawna borykał się z problemami w swojej wielkiej korporacji. Pracownicy często strajkowali, co chwiało jego biznesem w posadach, jednak po wybuchu epidemii COVID-19 protesty ustały. Wraz z tym Bezos mógł zarobić aż 25 miliardów dolarów. 

 

Takim obrotem spraw są zdziwieni nawet analitycy Institute for Policy:

 

Pomyśleliśmy: „Hej, pandemia naprawdę dotyka nawet miliarderów”. Ich bogactwo spadło w porównaniu z zeszłym rokiem na całym świecie i w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że gdy odczekaliśmy trzy tygodnie, przekroczyli zeszłoroczne dochody, a teraz osiągają nowe wyżyny

– powiedział Chuck Collins z IfP.

 

W związku z takim obrotem spraw, analitycy Instytutu opracowali nawy termin: miliarderzy pandemiczni. To wszyscy ci, którzy ostatecznie zyskali dzięki pandemii koronawirusa. Wśród nich poza Bezosem jest jego była żona McKenzie Bezos, Elon Musk oraz Steve Balmer. Łączne zyski miliarderów pandemicznych sięgają 280 miliardów dolarów. 

 

Komentarze