Koty lepsze od psów? Uczeni przeprowadzili eksperyment. Wyniki ich ZASKOCZYŁY

Mówi się, że „pies to najlepszy przyjaciel człowieka”. Sława psów jako zwierząt wiernych jest powszechnie znana. Podobnie jak stereotypowe podejście do kotów, jako tych zwierząt, które mają swoje ścieżki i są zupełnie niezależne. Naukowcy postanowili sprawdzić ile w tym prawdy. Czy koty też mogą być dobrymi przyjaciółmi dla ludzi?  

Kristyn Vitale z Oregon State University wraz z zespołem postanowiła przebadać ponad setkę kotów i małych kociąt wraz z właścicielami. Badaczka chciała sprawdzić na ile zwierzęta są w rzeczywistości przywiązane do swoich właścicieli i na ile obecność właściciela jest dla kota potrzebna i korzystna, gdy znajduje się w nowym otoczeniu. Wynik eksperymentu był zaskakujący…

 

Uprzednio przeprowadzane eksperymenty na psach i małpach dowiodły, że zwierzęta przejawiają dwa modele relacji z opiekunami: niepewne i bezpieczne. W tej pierwszej zwierzę w nowej sytuacji będzie albo nazbyt przywiązane do człowieka i będzie bało się bez niego ruszyć lub też będzie go zupełnie unikać i uciekać od niego. Z kolei w relacji bezpiecznej, pojawienie się opiekuna sprawia, że zwierzę czuje się pewniej i chętniej eksploruje nowe otoczenie.

 

ZOBACZ TEŻ: Polski student wrócił z CHIN. Opowiada PRAWDĘ O KORONAWIRUSIE!

 

Zespół Vitale przygotował eksperyment w następujący sposób. Do pustego pokoju wchodził kot i jego opiekun. Po środku znajdował się narysowany okrąg, w którym siadał człowiek. Jeśli kot wszedł do okręgu, człowiek mógł się z nim bawić. Po 2 minutach opiekun miał wyjść i zostawić zwierzę samo. Po dwóch kolejnych minutach opiekun wracał do pokoju i do okręgu. Jeśli kot znów do niego podszedł, mógł znowu się z nim pobawić.

 

Dorosłe koty poddano temu eksperymentowi tylko raz. Kocięta z kolei przeszły go dwa razy – drugi raz odbywał się po 6-tygodniowej przerwie i specjalnej terapii socjalizacyjnej dla zwierzaka.

 

Aż 64% kotów i kociąt wykazało, że przejawia „bezpieczny” model relacji ze swoim opiekunem. Wynik jest o tyle zaskakujący, że wśród psów odsetek ten wyniósł mniej, bo 61%. Wygląda więc na to, że koty mają podobne potrzeby do psów w kwestii budowania relacji z opiekunami, tylko nie zawsze okazują to tak samo jak psy. Innymi słowy – kot też może być świetnym przyjacielem człowieka. Wszystko to tylko kwestia odpowiedniego podejścia do zwierzęcia!

Komentarze