Król polskiego cukiernictwa: „Premia to korupcja!” Szokujące wyznania biznesmana

Andrzej Blikle udzielił ostatnio wywiadu, w którym odniósł się do polityki prowadzenia firmy. Król polskiego cukiernictwa powiedział, że premie to rodzaj korupcji!

 

 

Na Andrzeja Blikle mówi się często „król polskiego cukiernictwa” czy „słodkości”. Przez dwadzieścia lat był prezesem warszawskiej sieci cukierni A. Blikle. Ale od 2010 roku zajął się karierą dydaktyczną i prowadzi przedmioty na wyższych uczelniach w obszarze zarządzania, kierowania biznesem. Kilka dni temu udzielił wywiadu, w którym powiedział wiele niepopularnych rzeczy.

 

W rozmowie z dziennikarzem biznesman stwierdził, że premie finansowe uczą pracowników krętactwa i nie są w ogóle motywujące. Jego zdaniem: „Dodatkowe pieniądze zawsze cieszą, a jeżeli są wypłacane za dodatkową pracę, to się po prostu należą. Ja jednak mam na myśli tzw. „systemy motywacyjne”. One prawie zawsze prowadzą nie do lepszej pracy, ale do kombinowania „jak zarobić, ale się nie narobić”.

 

Blikle uważa, że to nie tylko kwestie finansowe liczą się w firmie, ale przede wszystkich dobra atmosfera, brak apodyktycznych szefów, kwestie socjalne, godność pracownika. Według niego każdy pracownik musi mieć odwagę podejmowania decyzji i brania za nią odpowiedzialność. I to, dla biznesmena, jest najważniejszą formą motywacji. Za pracę należą się zawsze pieniądze, ale odwaga w podejmowaniu decyzji jest równie ważna.

 

ZOBACZ TEŻ: Ta Wigilia była wyjątkowa. Przyszło na nią aż…

 

Według polskiego biznesmena, aby osiągnąć sukces musi być dobra komunikacja na linii pracownik – pracodawca. Bez zaangażowania się w pracę pracowników żadna firma nie może liczyć na jakikolwiek sukces. Praca w jednym zespole, jakim jest firma, musi być wspólnym wysiłkiem wszystkich zatrudnionych, a nie tylko kierownictwa. Jak dodaje Blikle:

 

 

Żeby było jasne, uważam, że pieniądze są ważne, bo jeść trzeba, a głodowa pensja jest niezwykle demotywująca. Warunki powinny więc być dobre, zarówno pod względem finansowym, ale też socjalnym, społecznym i godnościowym. Bardzo ważne jest poczucie, że gram w jednej drużynie i że mogę być dumny lub dumna z tego co robię i jak robię

 

 

 

Źródło: money.pl

Komentarze