Kto musi mieć maseczkę w kościele? Kardynał Nycz wyjaśnia

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, czy w kościele podczas mszy świętej trzeba mieć maseczkę i kto powinien ją nosić, a kto nie. Jest sporo wątpliwości w tej sprawie. Słowa kardynała nie pozostawiają wątpliwości, jak powinniśmy się zachować.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podziękował księżom za zaangażowanie duszpasterskie w czasach epidemii. Przypomniał o konsekwentnym stosowaniu zasad bezpieczeństwa.

– Przestrzeganie tych zasad w widoczny dla wiernych sposób przyczyni się do tego, iż w poczuciu zaufania będą oni uczestniczyli w życiu sakramentalnym i parafialnym w czasie pandemii. Będzie też przykładem prawidłowego zachowania dla innych – podano.

Fot. Pixabay

Opublikowano też ważne zasady.

Podczas mszy św. i nabożeństw wierni powinni zachowywać dystans i stosować maseczki zakrywające usta i nos. Księża powinni przypominać o tym obowiązku najlepiej podczas każdej mszy świętej.

Obowiązek noszenia maseczki powinien dotyczyć również księży, ale tylko wtedy, gdy nie odprawiają mszy świętej, a podejmują inne obowiązki.

– Ksiądz Kardynał zaleca również, by księża koncelebrujący Mszę św. stosowali maseczki – podkreślono.

W kościołach i kaplicach powinny być płyny do dezynfekcji rąk dla wiernych. Przed mszą, a także przed komunią św., księża i szafarze muszą zdezynfekować swoje dłonie.

Rekomendowaną w pandemii formą jest udzielanie komunii św. na dłoń wiernego.

– Metropolita Warszawski prosi, by Księża instruowali wiernych o sposobie przyjmowania Komunii św. na rękę, gdyż wiele osób wciąż nie wie jak odpowiednio i godnie przyjąć Eucharystię w ten sposób. Niewątpliwie istnieje potrzeba wyjaśniania – podczas kazań czy ogłoszeń duszpasterskich – sensu przyjmowania Komunii św. na rękę w czasie pandemii – czytamy w komunikacie.

Osoby starsze i chore i opiekujące się nimi, a także osoby obawiające się z uzasadnionych przyczyn zakażenia, mogą uczestniczyć w mszach świętych dzięki telewizji i internetowi.

Zobacz także: Andrzej Duda z małżonką zachęcają do wspólnego… „To przynosi wiele satysfakcji”

Fot. PixabayKomentarze