Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. TO NIE POMYŁKA! Wiecie co to za nazwa?

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch to miejscowość położona w Walii. Jej nazwa składa się aż z 58 liter i uznawana jest na najdłuższą istniejącą nazwę miejscowości w Europie.

 

Ludzie żyli tam już w neolicie, ale tę niezwykłą nazwę uzyskała dopiero w latach 80. XIX wieku. Wcześniej zwano ją krótkim „Llanfairpwll”, jednak dzięki miejscowemu krawcowi nazwa została wydłużona. Wszystko, żeby zyskać sławę, a wioska zaczęła przyciągać turystów.

 

Na potrzeby turystyki zaczęto tworzyć miejsca, w których turyści mogliby robić sobie zdjęcia. Nazwa pojawiła się w wielu lokalizacjach, między innymi na stacji kolejowej. W wiosce jednak właściwie brak innych atrakcji.

 

Nazwa przetłumaczona z walijskiego na angielski brzmi: St. Mary’s Church in the hollow of white hazel near a rapid whirlpool and the Church of St. Tysilio near the red cave czyli w wolnym przekładzie na polski: Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia.

 

Sami mieszkańcy nie chcą używać długiej nazwy i w skrócie mówią, że mieszkają w Llanfairpwll lub Llanfair P. G.

 

Żródło: onet.pl
kdKomentarze