Testowy lot Starship SN8. Sprawdź, gdzie oglądać transmisję na żywo!

Prawdopodobnie dziś, 8 grudnia w Boca Chica w Teksasie odbędzie się lot Starship SN8.

Starship SN8 jest jest, jak sama nazwa wskazuje, ósmym z obecnej serii prototypów statku kosmicznego proponowanego przez SpaceX (sn oznacza „numer seryjny”).

Około godziny 15.00 do północy czasu polskiego (choć możliwe są zmiany w harmonogramie) prototyp Starship SN8 ma wystartować i wzbić się na wysokość 12 kilometrów. Następnie wykona manewr bellyflop, który polega na obróceniu się Starshipa i lądowaniu za pomocą silników.

 

Prototyp zbudowany jest ze stali nierdzewnej 304L. Jego budowę rozpoczęto w lipcu tego roku, a pierwsze etapy testowania odbyły się w październiku. Celem projektu jest „znaczące obniżenie kosztów dostępu do niskiej orbity okołoziemskiej oraz na przeprowadzenie załogowych lotów na Marsa”.

 

Jak czytamy na stronie Spacex:

 

Lot na wysokość ponad 12 kilometrów ma pozwolić na sprawdzenie szeregu możliwości pojazdu i jego systemów. Przetestowane zostaną zachowanie trzech silników Raptor w locie, generalne zdolności aerodynamiczne pojazdu, wraz z ruchomymi lotkami, a także zarządzanie przepływem paliwa podczas lotu.

 

Transmisję z lotu na żywo będzie można oglądać tutaj.

 

>>>Adam Małysz poróżuje po Finlandii. Nie spodziewał się, że TO go spotka na trasie!

 

https://twitter.com/spacexcompl


Komentarze